| Like555 a întrebat:

Salut! Imi puteti spune cum pot face un tester auto dintr-un laptop? Ce programe trebuie si ce mufe imi trebuie? O iesire usb si una pentru ecu? Trebuie mai multe fire? Si ce program se foloseste ai pentru soft-uri

Răspuns Apreciat de Editori
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Exista multe kituri pe OLX. In kituri de genul iti da in mod normal si CD cu programul de care ai nevoie si cablul OBD ll. Cele mai populare am vazut ca sunt cele VCDS (pentru grupul VAG) sau cel Delphi ds150e ce e universal. Eu il am pe cel delphi si pot face lucruri gen sa sterg erori, sa verific diferiti parametri la masina fara probleme (gen dpf, presiune turbina, turatie motor, etc). Pentru lucruri basic e ok si costa cam 300-400 lei. Daca vrei ceva cu adevarat profesionist atunci trebuie deja sa cheltui mult dar aia merita doar daca ai Service sau castigi bani din asa ceva.

| Like555 explică:

In delphi poti verifica care injector e defect..etc?

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Sincer am reusit cu el sa verific dar doar la masini din grupul VAG. Am avut un exeo 2010 si mi-o dat ca un injector are probleme. Acum am un Seria 1 din 2006 si nu imi spune nimic de injectoare. Tu pe ce masina vrei sa folosesti?

| Like555 explică:

Nu pe o anumita masina. pe logan..bmw. un camion iveco. si ma gandeam ca merge sa resetezi ceva.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Pai sa afiseze erori de genul sau sa stergi check engine e bun. Poate si ceva informatii in plus pe langa. dar nimic mai mult. E destul de basic. eventual vezi pe yt daca e suficient de bun pentru ce ai tu nevoie.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Exista kituri pentru diagnoza care sunt constituite din DVD cu softul necesar plus cablul de diagnoza (OBD II), acum exista si wireless, conexiunea dintre aparatul de diagnoza si laptop facandu-se prin Bluetooth.
Trebuie in schimb sa alegi ceva bun, nu stiu selectia cum se face, ca sunt foarte multe pe piata si nu toate-s ce trebuie.
Si aici se aplica regula cu cat mai scump cu cat mai bine DAR e in functie de necesitati.
Important este si pentru ce masini iti trebuie si sa fie produs de o marca calumea nu chinezarie care sa iti permita sa faci update la soft! Deci chinezariile vor avea un pret si produsele sa le zicem originale un pret mult mai mare.
In final depinde la ce iti trebuie.
Ca una e sa alegi un kit de asta pentru masina proprie si alta pentru un service auto!

| Gligore2000 a răspuns:

Delphi si Autocom sunt ok.
Eu am autocom si pot sa programez injectoare,sa sterg erori, sa testez motorase, actuatori, sa fac regenerare la FAP, sa vad toti parametri etc.La toate marcile.

| Like555 explică (pentru Gligore2000):

Si delphi nu e la fel?