| kEyLoGgEr a întrebat:

am gasit pe un forum cum sa fac un amplificator audio simplu si as vrea sa ma ajutati uitati aici textul de pe forum: pai pentru cel mai simplu amplificator posibil, in clasa A max 40W pe 2ohmi iti trebuie:
-un transformator 12V si cati mai multi A. sa zicem vreo 10.
-o punte de diode de 15A
-un condensator de cel putin 4800micro la 25V
-un kit de amplificare cumparat
-fire de legatura si un fir de alimentare de la retea
-mufe pentru intrare (de preferat RCA) si iesire (prindere cu surub sau arc)
-un potentiometru de 10/100kohmi
-o carcasa

si avand toate piesele de apuci de constructie:
de la iesirea transformatorului de 12V (curent alternativ!) se leaga puntea de diode (bornele alternative sunt insemnate cu ~), la iesire din puntea de diode(la bornele + respectiv -) vei avea curent sub forma de imulsuri continue, care se va netezi cu condensatorul de 4800micor legat in paralel (+ la +, - la -). de la bornle condensatorului se alimenteaza kitul de amplif. lnainte de intrarea in amplificator se va lega potentiometru, dar nici in serie nici in paralel, ci divizor (adica cele doua fire care vin din mufa rca se leaga pe prima si ultima borna a potentiometrului iar cele 2 fire care intra in amplificator se leaga pe prima borna si cea din mijloc). la iesirea din amplificator se leaga direct mufa de iesire
cam asta ar fi constructia unu amplificator simplu...

intrebarile sunt:
1. daca este bun si daca functioneaza?
2. puteti sa imi faceti o schema ca asa inteleg mai bine sau sa-mi dati un program in care sa realizez constructia virtual?
3. daca nu este bun ce trebuie schimbat?

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Tu nu ai făcut altceva decât să descrii alimentatorul, OK. dar cel mai important lucru e tocmai kit-ul.
Nu înţeleg de ce clasa A ( care are consum ridicat ) şi de ce 2 ohmi? Cred că pe 4 ohmi e cel mai bine.
Ai aici nişte kit-uri : http://vascip.bizoo.ro/......-34-KIT200
şi : http://vascip.bizoo.ro/vanzare/886164/Amplificator-2x300w-6-8ohm-KIT555
Cei care au conceput montajele au făcut totul, nu e nevoie de altceva.

| Arthur a răspuns:

Exact. Doar dacă vrei ceva mai sofisticat poţi intercala un mixer, dar nu e strict necesar. Dacă mai ai nelămuriri sunt pe aici.
Mult succes!

| kEyLoGgEr explică:

Pentru arthur: deci daca pun un kit recomandat de tine si fac montajul de mai sus am terminat statia. este buna? doar atat?