| RedDisciple1 a întrebat:

Implinesc varsta de 18 ani in luna Mai si as dori sa stiu de la cate luni as putea sa ma apuc de scoala de scoferi si ce ar trebui sa invat inainte de a ma apuca.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti inscrie la o scoala de conducere cu maximum 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani.
Poti incepe de pe acum sa studiezi legislatia rutiera, in principal OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, Regulamentul de aplicare al acesteia si Ordinul MAI nr.268/2010, toate cu md. si compl. ulterioare, le gasesti actualizate pe site-ul oficial al Directiei de permise..., drpciv.ro. Dupa studierea acestora poti face si chestionare, tot pe acest site.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu trei luni inainte de implinirea varstei de 18 ani poti da l; a scoala de soferi. Puteai si la 16 ani daca luai permis pentru categoriile: AM, A1 şi B1.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Poti sa te apuci cu 3 luni inainte deci din februarie. Si incepe sa inveti legislatia/regulile de circulatie.

| OmulTalentat a răspuns:

Cu 3 luni inainte, dar poti da examenul teoretic numai dupa implinirea varstei de 18 ani.

| Edward_Eddy_1998 a răspuns:

Regulile de circulatie mai intai, recomand.

| AlexAUDIa3 a răspuns:

Daca nu ma înșel aproximativ o luna sau doua înainte te poti înscrie, poti face cursuri dar diferă de la scoala la scoala, cel mai bine mergi la un instructor si il intrebi! Bafta si condu prudent!