| Wolfyye a întrebat:

In luna Mai vreau sa ma apuc de scoala de soferi (atunci implinesc 17 ani si 9 luni)...intrebarea este daca ma pot apuca si mai devreme, de exemplu la 17 ani si 8 luni? sau trebuie neaparat sa am 17 ani si 9 luni? Dau FUNDA cui ma lamureste!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu poti incepe scoala de conducere, pentru categoria B, inainte de implinirea varstei de 17 ani si 9 luni. Exista o singura exceptie pentru elevii de la o scoala cu profil auto, acestia o pot incepe de la 17 ani.
In acest sens sunt prevederile art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, trebuie sa ai fix 17 ani si 9 luni altfel nu te inscrie nicio scoala. Degeaba incepi cu la si 8 luni ca examenele tot dupa 18 ani le dai

| Ƨirenia a răspuns:

Eu m-am apucat la 17 si 8 luni. Pana mi-am facut dosaru cu fisa medicala si toate alea, si pana am fost la cursul teoretic, etc etc, o trecut timp. Deci dupa mine te poti apuca si la 17 si 8 luni.