| Deea_Andreea_1985_7Jem a întrebat:

In curând o sa fac 18 ani si nu cred ca o sa îmi ia părinții mei o masina de aceea vreau sa îmi iau eu. Problema e ca nu vreau sa o trec pe numele meu, adică dacă o trec o sa figureze la primărie si o sa afle părinții. E vreo metoda sa fac doar contract de vânzare-cumpărare si masina sa rămână pe numele vânzătorului? Dacă da, e sigura metoda asta? Aștept sa ma îndrumați voi. URGENT! Dau FUNDA! Nu vreau răspunsuri de genul:" Spune-le parinților tai". Dacă o sa afle ei nu o sa îmi cumpere deloc masina...Ei o sa îmi cumpere dar nu acum si eu vreau acum...Eu optez spre un Fiat punto sau măcar un Cielo ceva...

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cumperi o masina (ieftina) care nu are timbrul de mediu achitat, dar e inmatriculata in Romania, si faci un contract de comodat cu proprietarul, adica un 'imprumut' pe 20-30 de ani, timp in care esti imputernicita sa folosesti masina, in drepturi egale cu proprietarul.
Cielo nu prea iti recomand, ruginesc si consuma foarte mult. Opel Vectra e la fel ca si Cielo, insa are motoare mai economice (si mai puternice), iar caroseria e putin mai rezistenta. La pret sunt tot pe acolo.
Mai vezi si Astra F, Corsa B, Renault 19.
Ar mai fi si varianta unui Golf 3, daca il gasesti ieftin merita, e o masina simpla, insa fata de o Astra sau Vectra e mult mai 'rabla', se conduce prost si nu are stabilitate.
Punto e o masinuta ok.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vanzatorul este de acord puteti incheia si un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta), asa masina ramane inmatriculata pe el si tu te obligi sa platesti tot ce tine de masina.
In orice caz parintii tot vor afla, vazandu-te cu acea masina.

| mgtow a răspuns:

Asteapta cand vor ei, pana atunci folosesti masina lor poate nu au bani acum

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si cum crezi ca o sa functioneze treaba asta? O sa ascunzi masina in buzunar sau?

Masina poate ramane pe numele vanzatorului inca nu cred ca va fi cineva de accord sa o tina chiar si la primarie pe numele lui sa fie el responsabil de impozite si amenzi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Si tu la 18 ani ai bani de masină? si daca tot i ti i ei masină, de ce nu vrei sa ti o treci pe nume? De ce sa fie tot pe numele celui care ti a vindut o? daca ăla (vinzatorul masinii) intr o zi nu va recunoaste ca ti a vindut masina tie, si nu ti o m ai dă deloc? ce faci? cum dovedesti tu ca ai plătit masina? Vezi ca in România sunt multi țepari, hoti si te trezesti si ca dai bani si fara masină, si f. tută si cu banii luati, treaba ta.

| K0sti a răspuns:

De aceia?

| Deea_Andreea_1985_7Jem explică:

Am uitat sa precizez eu stau in alt oraș fata de părinți mei...deci nu prea au cum sa afle ma vad rar cu ei