| Dany3103 a întrebat:

Ca sa scap de plata mare la asigurare vreau sa trec masina pe numele mamei, care ar fi pasii care trebui sa-i fac? cum ies mai ieftin, cu un contract de vanzare cumparare sau cu donatie, si ce taxe se platesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca faci contract de donatie sau de vanzare-cumparare trebuie inmatriculata pe noul proprietar si s-ar putea sa coste mult daca n-ai platit taxa de inmatriculare/timbrul de mediu la inmatricularea pe tine. La contractul de comodat nu trebuie inmatriculata iarasi, tu ramai proprietar. Nu stiu exact taxele.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru bunurile mobile, cum sunt si autoturismele, taxele sunt aceleasi la un notar. Contractul de donatie este obligatoriu sa-l faci la notar, cel de vanzare-cumparare nu este obligatoriu, asa ca acesta este mai ieftin. De asemenea poti face si un contract de comodat (imprumut de folosinta gratuit), in care prevezi ca toate cheltuielile cu masina, inclusiv asigurarea de raspundere civila auto (RCA) o privesc pe mama ta.

| Dany3103 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, dar din cate stiu, masina nu trebuie radiata din trafic si bagata din nou pe noul proprietar? si daca stii taxele de acolo de pe la politie...

| suntserios a răspuns (pentru Dany3103):

E un proces clasic de vanzare cumpare, tu radiezi masina, mama ta o inmatriculeaza pe nume ei, plus mai platesti si taxa de timbru daca e cazul.

restul taxelor sunt identificarea la RAR, rca pe numele mamei, taxele de la cec (alea de talon)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dany3103):

Daca faci contract de donatie sau de vanzare-cumparare trebuie inmatriculata pe noul proprietar si s-ar putea sa coste mult daca n-ai platit taxa de inmatriculare/timbrul de mediu la inmatricularea pe tine. La contractul de comodat nu trebuie inmatriculata iarasi, tu ramai proprietar. Nu stiu exact taxele.

| Stefan_Gavrila_1990 a răspuns:

Tece-o pe numele unu-i pensionar din familie, vei avea de castigat mult la asigurare, vei plati mai putin.