| cattalin a întrebat:

Salut,

In data de 26.02. 2018 mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pentru o perioada de 30 zile, dar cu drept de circulatie pana pe 13.03. 2018.

Am primit si acasa scrisoare ca din 14.03. 2018 nu mai am voie sa conduc 30 zile.

Astfel, pe ce data trebuie sa ma prezint sa ridic permisul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti merge, am omis faptul ca luna martie are 31 de zile.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul de 30 de zile se calculeaza incepand cu ziua de 14.03 si expira in 13.04, asa ca te poti prezenta sa-ti fie restituit incepand cu 14.04 sau in prima zi lucratoare dupa aceasta data, avand in vedere ca 14.04 este sambata, fiind zi nelucratoare.

| cattalin explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns, dar luna martie a avut 31 zile, astfel perioada se termina pe 12 martie, deci nu pot merge pe 13 martie sa ridic permisul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru cattalin):

Da, poti merge, am omis faptul ca luna martie are 31 de zile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe 14.04

| MihaiNicu23 a răspuns:

Pe 16.04 ca nu stiu daca e deschis sambata.