| Stincker3043 a întrebat:

Pe data de 24 Noiembrie 2018 mi-a fost suspendat permisul din cauza ca am avut alcool 0.29 in aerul expirat iar la proba biologica 0.65, fapta este contraventie. Am primit o dovada fara drept de circulatie. Intrebarea mea este, cum pot sa merg sa sustin examenul de redobandire sau daca nu-l sustin in termenul de 120 de zile imi voi primii permisul inapoi? Cum se procedeaza, rog seriozitate si dau Fundahappy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 221. (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de savarsirea faptei;
  c) în ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsura;
  d) în ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplică sancţiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
  (2) Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea  perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, dacă:
a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
  b) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
  c) a fost implicat într-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenţa alcoolului;
  d) sancţiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a  neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata când barierele sau semibarierele sunt coborate ori în curs de coborare sau când semnalele cu lumini rosii şi/sau sonore sunt în functiune."
In cazul tau nu este nevoie sa sustii testul pentru redobandirea sau reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, deoarece au trecut peste 60 de zile din 24 decembrie 2018. Vei merge sa reprimesti permisul incepand cu 23 februarie 2019.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu as introduce pentru cateva abateri masuri DRASTICE.
Pentru conducere sub influenta alcoolului as anula permisul, pentru fiecare 0.1 miimi in proba biologica cate un an de zile!
La fel, as anula permisul in caz de accidentare pe trecerea de pietoni sau prin depasirea liniei duble, pentru 5 ani la prima abatere, iar pentru al doua oara DEFINITIV!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puteai sa omori pe cineva si sa nici nu fi fost vina ta. Dupa aftermath, venea politia, te punea sa suflii, si te duceai direct la zbarna.
Ca sa nu mai zic ca ai fi trait toata viata ta cu gandul ca ai omorat un om nevinovat.

| Stincker3043 explică (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa-mi dai sfaturi cand esti in necunostinta de cauza, eram la un party iar cel mai bun prieten al meu a avut o problema foarte grava si trebuia sa-si administreze insulina iar in acel caz am mers cu masina lui 300 metri pe un drum extrem de slab circulat in jurul orei 3 dimineata cand nici un pieton nu era pe drum. Mentionez ca nu m-am urcat in viata mea baut la volan, nici macar nu am mers cu masina la petrecerea aceea!

| suntserios a răspuns (pentru Stincker3043):

Ce poveste cusuta cu ata alba.

in cazuri grave medicale se poate apela 112
300m pentru un barbatat tanar ca tine, ii alergai in 2 minute fara sa te urci baut la volan.

a fost mai rapid cu masina mai ales ca probabil ai stat minim 30 min cu politia si ai fost dus si la spital?

| Stincker3043 explică (pentru suntserios):

Degeaba ii alergam ca eu a trebuit sa-l duc pe prietenul meu la el acasa ca sa-si administreze insulina ca a avut o criza. Cum voiai sa intru la el in casa noaptea fara ca eu sa stiu unde sunt medicamentele lui?

| suntserios a răspuns (pentru Stincker3043):

Si nu mi ai raspuns. A fost mai rapid avand in vedere ca te a oprit politia si a trebuie sa te duca la spital pentru sange?

| Stincker3043 explică (pentru suntserios):

M-a oprit politia la intoarcere cand am mers sa duc masina inapoi in parcare

| suntserios a răspuns (pentru Stincker3043):

Deci practic te a prins politia baut la volan cand nu aveai absolut nicio urgenta? Corect? Doar erai baut la volan. Asa ca mi se pare ca omul avea dreptate si nu era cazul sa te iei de el.

| Stincker3043 explică (pentru suntserios):

Scopul principal pentru care am fost la volan e acea urgenta.

| suntserios a răspuns (pentru Stincker3043):

Mda, si dupa urgenta ai continuat sa conduci baut fiind un pericol pe sosea.

| Stincker3043 explică (pentru suntserios):

Ce sosea ma? Era o *** ulita unde am condus 300 metri, pericol pe sosea cand trece o masina la 5 ore si la ora 3 noaptea cand nu e niciun om pe strada? Esti tu in masura sa condamni?

| suntserios a răspuns (pentru Stincker3043):

Da sunt în măsura sa condamn. Nu am condus niciodată beat și fac parte din restul șoferilor și pietonilor pentru care tu ai fost un pericol. Suspect cum politia sta pe o uliță unde nu circula masini

| Stincker3043 explică (pentru suntserios):

Foarte suspect, si eu am ramas surprins, am fost parat de cineva anume, ma rog, topic inchis

| Mkeynes a răspuns:

Voi astia care conduceti bauti
Var trebui permisul luat si fara drept de a mai da
Ba voi nu va ganditi ca puneti viata voastra si a celor din jur in. Pericol?

| slalomprintrecretini a răspuns:

Pentru a putea să îți recapeți permisul trebuie sa vorbești cu un avocat și să ii dai in judecată și dacă câștigi procesul după 6 luni trebuie sa faci școala iar. Bafta

| suntserios a răspuns (pentru slalomprintrecretini):

Eee, hai, de unde spanac ai scos-o pe asta?

| Stincker3043 explică (pentru suntserios):

Ai dreptatehappy Meriti si tu o fundahappy