Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

In prezent am un logan 1.6 16v cu facelift. Sunt multumit de el cum merge, dar consuma mult...cam 11 in oras (Timisoara). Ma tot gandesc la un Duster de 1.5 dci 110 cai cu 4x4 full option. Ce parere aveti despre el? Imi place cum arata si am mers cu unul si e ok. Ce stabilitate are, si daca stiti cumva daca este mai bine antifonat decat Loganul. Ce alte sfaturi imi dati, si parere despre el. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei un 4x4 dusterul e cea mai acesibila varianta. e o masina ok, mai ales daca esti deja obisnuit cu loganul. uite un review destul de obiectiv si complex

http://www.youtube.com/watch?v=xFU1oWgEgKw

personal mi se pare cel mai frumos model dacia

13 răspunsuri:
| vigome a răspuns:

Serios, chiar atit consuma in oras?
Pai asta consuma mai mult ca un motor de 2.0 TSI de VW.
De ce nu cumperi un A4 quatro? De exemplu.

| 0rlando a răspuns (pentru vigome):

Da, Loganul cu motor 1.6 8V consumă 10% și asta doar pentru că este cu câteva zeci de Kg mai ușor decât cel 16V.

| PurceluAtomic a răspuns (pentru vigome):

A4 Quatro este o masina nu prea stabila pe sosea. Dar am inteles ca nici Dusterul nu e deloc aerodinamic...

| vigome a răspuns (pentru PurceluAtomic):

De ce crezi asta? Eu zic din experienta ca e destul de ok. La audi ma refer ca din gama dacia mai sus de logan nu am condus nimic. O seara buna!

| PurceluAtomic a răspuns (pentru vigome):

Iti da o senzatie de nesiguranta la fiecare curent de aer (inclusiv la viteze mari) iar ESP-ul numai te pacaleste ca e ok (si e posibil sa te trezesti in parapeti sau rasturnat daca alergi cu ea)

| vigome a răspuns (pentru PurceluAtomic):

Poate ai mers tu cu vreuna care avea probabil ceva in neregula, de exemplu suspensii schimbate si necorespunzatoare. Nu stiu poate sa fie o explicatie. Eu am condus si conduc audi (nu e quatro) si nu imi da nici o senzatie aiurea. Din contra!
Si cam ce intelegi tu prin alergat? Cit la suta? Km.

| PurceluAtomic a răspuns (pentru vigome):

Audi normal e ok tongue

La mine alergat e peste 120 km/h

| vigome a răspuns (pentru PurceluAtomic):

Sigur avea ceva in neregula. Eu i-am dat peste 200 si nimic, bun poate putina teama.

| vigome a răspuns:

Personal eu nu as alege loganul. Nu sunt adeptul masinilor noi care in momentul scoterii pe poarta deja pierd din valoare. Nu zic ca un logan e masina rea dar la pretul lui de nou ai alte variante de mina a doua mult mai bune.

| PurceluAtomic a răspuns:

Am Logan MCV Laureat 1.6 16v si imi consuma 11-12 in Bucuresti (in functie de cum merg) si cam 10 si ceva in alte orase.
Pe sosea imi consuma intre 6, 7 si 9 (depinde cum conduc, daca urc munti, daca mai transport si alte persoane, daca e ud pe jos, etc)
In principiu, daca nu sar de 120 nu sare nici consumul de 7, 5.
Consumul mixt e cam 9. Zic toate datele astea ca sa iti demonstrez ca MCV-ul NU e masina de oras.
Bun, acu sa trecem la Duster
Am auzt ca are un consum mixt de 7 iar pe sosea iti ia probabil in jur de 6, 6 si ceva. In oras probabil ca se duce la 8-9l.
Este mai putin stabil pe sosea ca MCV-ul si e la fel de prost antifonat (doar sunt materiale low-cost pe ambele modele).
Sunt de parere ca in banii de un Duster cu toate dotarile iti iei o masina mult mai buna (dar nu SUV compact)

| Bimmer a răspuns:

Cum sta sectiunea stabilitate... Dusterul?

| joker17 a răspuns:

Vrei neaparat Dacia? Eu ti-as recomanda un Volkswagen Golf 6 pentru ca la marca Dacia sunt piesele foarte scumpe ex:"Logan" si are un pret asemanator.Un Golf 6 din 2010 costa incepand cu 8. 000eur in timp ce un Duster incepe de la 10.000, deci este mult mai avantajos un Golf 6 deoarece are un motor foarte bun, nu consuma foarte mult si alte caracteristici...Eu te indrum sa nu ie-i un Duster, ci un Golf 6, dar asta doar tu stii in functie de ce buget ai.happyFunda?

| Bimmer a răspuns (pentru joker17):

Sunt mult mult mai ieftine piesele la Dacia decat la Volkswagen...plus ca de antifonat, pot sa imi strang banuti si sa o antifonez calumea, si se aude mult mai incet motorul. Dar Duster-ul are 4x4 si daca as merge pe munte undeva, sau sa merg prin tara, mi-ar placea ca pot sa merg pe campbig grin