| costeapaul0 a întrebat:

Salut! Intentionez sa achizitionez o masina, iar pana acum as avea doua modele preferate: Mitsubishi Lancer 2.0 diesel si Ford Mondeo 2.0 diesel.
Am inteles ca pe Mitsubishi e motor VAG, este acel motor problematic cu doua axe cu came?
Despre Ford ce parere aveti?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Cel de pe lancer e motorul 2.0 TDI asemanator cu cel de pe golf 5. din cate stiu are un cod motor unic pentru Mitshubishi. Ideea e ca nu are problema grava cu pompa de ulei. De restul problemelor nu stiu. Personal, eu as lua o masina japoneza doar pentru fiabilitatea crescuta a motoarelor pe benzina si una germana pentru confort. La lancer lipsesc ambele fiind Japoneza ( interiorul nu e de o calitate prea buna si multe plasticuri ieftine) dar are si motorul 2.0 TDI euro 4 ce nu e cel mai stralucit. Din acest motiv as lua Mondea. Motorul lor 2.0 CR e imprumutat de la japonezi si e unul chiar decent din ce am citit pe forumuri. Nu sunt fan Ford deloc dar dintre astea 2 strict as merge pe Ford.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Rectificare, cel 2.0 de pe Mondeo e luat de la francezi. Oricum e considerat mai ok decât cel 2.0 tdi euro 4.

2 răspunsuri:
| Gligore2000 a răspuns:

Depinde de codul motorului.