| Timarcristianbb a întrebat:

Intentionez sa cumpar o masina care are numere rosii. Fiscalul auto este valabil 30 zile deci nu o sa apuc sa o inmatriculez asa repede din cauza programarilor RAR.
Cum ar trebui sa procedez?
Pot da scot in judetul meu un alt set de numere rosii si o sa figurez eu ca proprietar al acelui vehicul?

Nu am mai intalnit aceasta situatie si as vrea un sfat. Multumesc.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O masina poate avea maxim 3 seturi de nr rosii. Deci daca nu ai atins nr ala mai poto scoate

| OldSoul a răspuns:

Certificatul fiscal nu trebuie sa fie valabil la inmatriculare.
Certificatul fiscal trebuie sa fie valabil in momentul in care a fost facut contractul de vanzare cumparare, sau dupa ce a fost facut acesta.
Si da, poti scoate numere rosii si in judetul tau, asta, desigur, daca mai sunt randuri de numere care nu au fost scoase.

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Ii poti pune din nou numere rosii, sau sa astepti pana face RAR-ul si sa o duci pe platforma cu aceste numere.

| RektRoot a răspuns:

Trebuie sa o treci pe tine si sa ii faci programare pentru RAR si numere negre, in rest nu prea ai treaba daca ai deja numere valabile, nu iti poate spune nimeni nimic o data ce o treci pe tine cu tot cu numere rosii.