| Annddrree a întrebat:

Deci mai am o intrebare : Daca eu cumpar o masina din tara sau din afara(nu conteaza) si ii bag numerele rosii, masina aia, din moment ce i-am bagat numere rosii e pe numele meu, nu? Pot dupa sa o vand mai departe ca un proprietar normal, nu? Sau trebuie tot sa ma leg de fostul proprietar cu fiscalul si alea daca o vand? multumesc

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In momentul cand ai incheiat contractul de vanzare-cumparare si ai primit masina de la vanzator, mai ales daca ai platit integral pretul, ai devenit proprietar legal al acesteia. Doar asa o poti inmatricula, chiar si provizoriu (numere rosii) si apoi o poti vinde. Numai bine!

| abubusd a răspuns:

Masina devine a ta atunci cand o cumperi si iti faci actele pentru ea; cand iti pui numerele, este inregistrata pe numele tau... si da, dupa ce o cumperi si iti pui numerele, masina este pe numele tau si poti sa faci absolut tot ceea ce vrei cu ea. Succes big grin

| cMmHaarpCord a răspuns:

Da,o poti vinde, nu conteaza ca are numere de circulatie provizorii(rosii)

| Annddrree explică (pentru cMmHaarpCord):

Stiu ca o pot vinde, eu ma refer la fiscalul ala sau la ce acte expira intr-o luna, alea dupa ce i-am pus numerele rosii, le dau eu sau tot de fostul proprietar se leaga?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Annddrree):

Ti-am spus ca fostul proprietar nu mai are nici o treaba cu masina, dupa ce tu ai cumparat-o in mod legal, tot ce trebuie sa faci te priveste numai pe tine ca proprietar al masinii.

| RyNn0 a răspuns:

Nu nu poti... trebuie sa te legi cu fostul proprietar

| RyNn0 a răspuns:

Funda?big grin