| skate19 a întrebat:

Salut la cumpararea unui automobil second hand care sunt pasii de urmat? adica ce acte trebuie intocmite, cand se dau banii...

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pas 1. e sa verifici masina, ideal la un service autorizat sau la reprezentanta.

pas 2. daca la pas 1 e ok atunci te interesezi sa aiba toate actele in regula (adica masina e pe numele lui si nu e vreun intermediar) inclusiv dovada ca taxa de timbru e platita (daca e cazul)

pas 3 faceti un act de vanzare cumparare, ii dai banii si iti da actele masinii (certificat + cartea de identitate + dovada de la anaf ca e platit timbrul + fiscalul lui cum ca a radiat masina de la finante de pe numele lui)

pas4. iei masina pe numele tau la finainte si platesti taxa de timbru daca e cazul (daca nu a fost deja platita si ai adeverinta de care ziceam mai sus)

pas5. ii faci identificarea la RAR

pas6 ii faci RCA pe numele tau

pas7 platesti restul de taxe la CEC (de inmatriculare si de certificat)

pas8 cu toate actele de mai sus te duci cu dosarul la politie si o inmatriculezi pe numele tau

2 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Inainte sa cumperi masina, controleaz-o la un mecanic in care ai incredere.Banii sa-i dai dupa ce pune-ti amandoi semnatura.Iti trebuie cartea de identitate si actul nou de proprietate pe care il ve-ti intocmi impreuna, vanzator si cumparator.