| lucian000 a întrebat:

Ce acte trebuiesc intocmite in vederea achizitionarii unui autoturism second hand?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. faci contract de vanzare cumparare
2. proprietarul iti da actele masini + certificat de neurmarire fiscala (adica a radiat masina)
3. platesti taxa de timbru daca e cazul
4. iei masina la impozit pe numele tau la primaria din localitatea unde ai buletin
5. faci RAR pentru autentificare
6. faci RCA pe numele tau
7. platesti taxele la CEC (taxa de inmatriculare si cea de pentru eliberarea certificatului)
8. te duci la politie cu dosarul continand toate actele

2 răspunsuri:
| AdrianBoss17WOLF a răspuns:

Trebuie inctocmit actul de vanzare-cumparare, intre tine si proprietar(vanzator) el trebuie sa-ti treaca actele masini pe numele tau ( poti sa le ai si pe numele lui dar e mai bine sa le ai pe numele tau). Si de acolo mai intrebi si tu. Bafta ( sper ca ti-am fost de folos) happy.

| suntserios a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Vanzatorul nu trebuie sa mai faca absolut nimic decat sa iti dea actele masinii si certificatul de neurmarire fiscala