| Xtasy_Marshal_1992 a întrebat:

Salutare
Am muncit si eu pe branci un an sa imi iau masina. Dispun de aprox 80 mil +- 20. Partea aceasta nu-i chiar atat de importanta.
Vreau sa stiu si eu in cazul in care doresc sa imi cumpar o masina (second hand) ce sa fac, si ce acte ar trebui sa prezinte vanzatorul inainte de cumpararea masinii. Nu de alta dar am tras din dinti un an sa imi cumpar si eu o masinuta sa imi fac treaba cu ea si nu as vrea sa fiu tepuit. Daca puteti mentiona si pasii de urmat in cumpararea unei masini in ambele cazuri inmatriculata sau nu v-as multumii etern

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Dupa ce gasesti masina o testezi, bine ar fi intr-un service autorizat sau la cineva de incredere.

2. Vezi sa aiba taxa platita ca altfel s-ar putea sa te usture tare la buzunar.

3. Actele care trebuie sa le primesti de la vanzator dupa ce faci actul de v-c sunt:
-certificatul de inmatriculare;
-cartea de identitate a vehiculului;
-asigurarea (daca vrei sa circuli cu ea pana o treci pe numele tau);
-fiscalul vanzatorului obtinut de la primarie in baza contractului de v-c;
-dovada ca are taxa platita (daca e cazul si ar fi bine sa o aiba platita);

Ca sa o treci pe numele tau ai nevoie:
-indentificare RAR;
-plata taxa de timbru daca e cazul;
-sa faci un RCA pe numele tau;
-sa o treci la primarie pe numele tau;
-sa platesti taxele de inmatriculare si certificat;
-apoi cu tot dosarul la politie pentru inmatriculare.

| Nitunitu a răspuns:

Iti recomand sa iti achizitionezi una de la welt auto.

E firma, nu e teapa, ai garantie la masina un an.

Gasesti si la 2000 de euro la ei, intra pe site si vezi, dupa care suna-i.

Mai sunt si altele care nu sunt pe site, poti vb cu ei.

Nu lua de la samsari, sau de pe net.

Dai 200 sau 300 de euro in plus decat pretul pietei dar o iei de la firma cu garantie cu tot... Sh

| Iulian-Dorin_Movu_1995 a răspuns:

Daca e inscrisa in RO iti trebuie - Cartea masinii, certificatul de inmatriculare, asigurarea rca obligatorie, adeverinta ANAF sa aprobe faptul ca taxa pe masina respectiva esti platita si nerecuperata
Daca o iei cu nr rosii -
1.carte si talon(originale, cele straine), unele tari au doar un talon
2.contract de vanzare cumparare dintre proprietar si el, apoi dintre el si tine-trebuie sa faci
3.autorizatia de circulatie provizorie+asigurare rca-pentru cele in vigoare, daca au expirat mergi si scoti direct pe numele tau
4. certificat fiscal-DA, in cazul in care vrei sa inscrii masina pe Romania.

Mergi cu masina inainte la un mecanic priceput, eu mi-am achizitionat un GOLF 3, 1.6 benzina varza, deoarece nu am consultat un mecanic, eu cu mecanica la pamant = teapa! Mare grija