| nicusor222 a întrebat:

La schimbarea distributiei, se schimba : curea, rolele și pompa de apa.
Unii recomanda și schimbarea pinioanelor de merge cureaua pe ele...
Se schimba și pinioanele sau nu e cazul?

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Intinzatoarele, mecanice, hidraulice, depinde de la tip la tip.

| antimulte a răspuns:

De regula doar mecanicul iti spune asta, in functie de uzura lor. Din cate stiam eu acestea nu vin in kitul de distributie, dar daca tot desface acolo si le vede mecanicul ca nu mai merg, se schimba si ele.

| siriusblack98 a răspuns:

Depinde cat sunt de uzate. Unii nu le schimba niciodata, altii sunt nevoiti sa o faca.Cand te duci sa schimbi distributia intrebi mecanicul ce parere are, te uiti si tu in ce stare sunt si cum arata.La acele pinioane nu trebuie sa fii expert ca sa iti dai seama daca mai merg o tura sau nu.

| Digikey a răspuns:

Le poti schimba intre ele daca simti nevoia asta.

| SoulReaver a răspuns:

Nu cred ca se schimba, eventual daca sunt uzate dar nu stiu in cat timp s-ar uza din moment ce cureaua e din cauciuc.