| Sebi7324 a întrebat:

Va salut
Aveti idee daca la schimbarea distributiei unui peugeot 307 1.6 16 benzina, se schimba si rola defazoare( si daca are asa ceva).
Multumesc

1 răspuns:
| cristianmihai1 a răspuns:

Distribuția la un Peugeot 307 1.6 16V benzină include în mod normal schimbarea rolei de defazare. Rola de defazare este un component al sistemului de distribuție care ajută la menținerea unui timp de aprindere adecvat al cilindrilor. Este important să se schimbe atunci când se schimbă distribuția, deoarece rola poate fi uzată sau deteriorată în timp, ceea ce poate duce la probleme cu motorul. Este recomandat să verificați cu un mecanic sau să consultați manualul de service pentru a afla dacă rola de defazare trebuie schimbată în timpul schimbării distribuției.