| Leatherleader a întrebat:

Luni urmeaza sa dau examenul auto pentru a treia si ultima data. Problema e ca nu prea ma pricep la condus si mi-e cam frica sa-l mai dau. Prima si a doua oara cand l-am dat am picat pentru neacordare de prioritate, foarte reprede dupa vreo 5 respectiv 10 minute de condus. Adevarul e ca mi-e cam frica de condus, iar a doua oara cand am picat am prins si mai multa frica. Iar acum voi da din alt loc, am alt traseu, si ultima data cand am condus a fost acum vreo 2-3 luni. Sa ma mai prezint? (Sunt baiat, 19 ani). Multumesc.

Răspuns Câştigător
| izabela1234 a răspuns:

Eu zic sa te prezinti.
Iti voi da si cateva sfaturi:
. Încearcă efectiv să te detasezi de nenea din dreapta. Uită că e lângă tine și concentrează-te pe comenzi.
2. Fii foarte atent ca te poate pune să mergi pe interzis, să intorci pe oprire interzisă sau pe sens unic sau tot felul de capcane. Dacă îți face o fază de genul, ii spui: mă scuzați, dar nu voi efectua manevra, pentru că legea îmi interzice. Ai grijă și la liniile continue. Și dacă cineva îți face semn ca îți da prioritate, îl intrebi întâi pe politist dacă te lasa sa execuți manevra.
3. Să nu depășești 40-50, dar nici să nu mergi ca broasca țestoasa ca se enervează.
4. Fii ft atent la orice detaliu. Semnalizează absolut orice depășire, da prioritate, ai grija la marcaje. Totuși, contează sa fii și oleaca înfipt. Dacă poți sa te bagi, te bagi, nu stai cinci ore pana nu mai e nimeni.
5. Fii atent la parcări și dacă nu îți iese vreuna, întreabă-l dacă o mai poți face o data. Unii accepta.
6. Ai grija sa nu pornești cu frâna de mâna netrasa sau fără centura.
7. Fii atent la pietoni ca ies ăștia ca iepurii, fără sa se asigure și așa îți iei 21 de puncte și pa examen.
8. Fii atent la tranzitia semaforului dintre verde, galben, roșu. Se poate schimba ft repede și dacă treci pe roșu, pa examen.
Concentrează-te, ignora politistul de lângă tine și îl vei lua sigur.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa ramai pieton!
Daca ai picat traseul de 3 ori, inseamna ca nu esti facut sa fii sofer, ori nu te poti concetra la trafic, ori nu poti lua decizii bune pe sosea, ori nu stii legislatia rutiera, ori te pierzi la volan... ceea ce punea viata celorlalti in pericol.
Cel mai bine pentru toata lumea, este ca sa ramai pieton!
In fond, nu toata lumea trebuie sa sofeze!

| m1dn1gh7 a răspuns:

Salut, inseamna ca instructorul tau nu ti-a putut creea o experienta placuta in orele de condus si s-a instalat frica in tine. Parerea mea, mai ia cateva ore de condus daca-ti permite timpul si reprogrameaza-te, iar daca nu vei putea depasi emotiile, schimba instructorul.