| Cosminel1192 a întrebat:

Ma ajutati si pe mine la urcarea unei rampe destul de 'nasoala'?
Tura trecuta cand am urcat mi-a murit motorul de 4 ori,conducand si diesel. Urcand, in treapta 1 sau 2 pierdeam puterea, aveam acceleratia la podea iar masina nu mai avea forta. O fi din cauza ca nu aveam destula viteza inainte de a fi rampa mai mare?

Mersi frumos

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Foloseste-te de principiul inertiei.

| KaPy2 a răspuns:

Daca se comporta bine masina trebuie sa urci cu a1-a,turezi pana in 2.100-2.300 turi si dai drumu la ambreiaj usor si ai sa vezi ca urca, daca ai probleme cu ea du-te la un mecanic si rezolvati problema cu ea si urciwinking

| Cosminel1192 explică (pentru KaPy2):

Asa merge, dar doar in cazul in care imi moare motorul sau sunt oprit in rampa. Dar ma intereseaza mai mult in cazul in care sunt in mers

| KaPy2 a răspuns (pentru Cosminel1192):

Pai cand dai drumu usor la ambreiaj tureaza si motorul, nu pleca doar din ambreiaj, dupa un timp ai sa te inveti si cu masina si nu vei mai avea probleme de genul asta...

| EduardMarius a răspuns:

Ai incercat in treapta 1? Ai schimbat filtrul de motorina? Turbina este in parametrii normali?

| Carp_Dorin_1992 a răspuns:

Poate e stricata turbina sau motorina nu-i buna