| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Mai e vreun antiradar eficient la ce radare avem?

Răspuns Câştigător
| SoulReaver a răspuns:

Probabil cele mai noi. Problema e că acum cu detectarea din mers până îți piuie ai fost prins deja.

11 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Da, avem cel mai eficient anti-radar: respectă viteza legală.

| maphiotul a răspuns (pentru johnnny123):

Nu am cerut la nimeni părerea cum sa circul
Asa ca stai in banca ta boss

| FreddieM a răspuns:

Cea mai mare porcărie în Ro, sa te prindă după ce ai depășit viteza legala, nu sa te oblige sa o reduci, plasand mai multe radare semnalizate, cu amenda automata, implicit limitând și riscurile de accident în zonele periculoase.
Cheers

| maphiotul a răspuns (pentru FreddieM):

Da,ai dreptate

| cristianmihai1 a răspuns:

Nu există niciun dispozitiv antiradar garantat 100% eficient. Utilizarea unui antiradar ilegal poate fi considerată o încălcare a legii și poate fi sancționată prin amenda sau alte măsuri disciplinare.

Este recomandat să respectați regulile de circulație și să vă conduceți vehiculul într-un mod sigur și responsabil pentru a evita orice amenzi sau incidente pe drum. Utilizarea unui sistem de navigație GPS cu informații actualizate despre limitările de viteză și radare poate fi o soluție mai sigură și legală.

| maphiotul a răspuns (pentru cristianmihai1):

Cine o zis de radar ilegal?
Normal ca la cel legal ma refer care se gaseste pe site-uri autorizate
Si nu ti-am cerut recomandari cum sa conduc vehiculul responsabil
Nu mi-ai cumparat tu masina, nici nu mi-ai facut plinul cu benzina, nici nu esti politist

| OldSoul a răspuns (pentru maphiotul):

Ai precizat antiradar...
Antiradar-ul este ilegal pentru ca cumva afecteaza functionarea radarului. De asta nici nu o sa gasesti la vanzare ca e considerat ilegal, iar detinerea unui astfel de aparat se si sanctioneaza. Aparatele antiradar bruiaza semnalul astfel incat va fi afisata o valoare eronata a vitezei pe radar.

Majoritatea dispozitivelor pe care le gasesti in comert, si probabil si cele la care te referi tu sunt numite detectoare de radar. Adic pur si simplu detecteaza undele de la aparatul radar si te avertizeaza.
Si nu doar undele de la aparatul radar, ci si altfel de unde, dar mai putin conteaza asta.

Acum considerand ca stii diferenta dintre antiradar si detector de radar...

Ar cam trebui sa stii ca majoritatea radarelor din comert inca sunt eficiente...
Eficiente in limita bunului simt... Adic detecteaza cate ceva, dar nu e garantat ca te salveaza...
De exemplu, detectoarele de radar pot bate la 1km distanta.
Ei bine, tot atat bate si radarul tip "pistol" al celor de la politie.
Chestia este ca daca tu esti prima masina in raza pistolului, vei fi inregistrat instant, nu vei mai avea timp sa reactionezi si sa franezi pana la viteza legala.
Cam asta trebuie sa stii.

| maphiotul a răspuns (pentru OldSoul):

Bine boss, scuze ca nu sunt eu perfect
Mare greseala am facut ca nu am scris exact cum i se spune,, detector" pe cand tot poporul i spune antiradar

| OldSoul a răspuns (pentru maphiotul):

Nu trebuie sa-ti ceri scuze pentru nimic. Dar nici cu arogante nu trebuie sa o iei. Pana la urma, cine ti-a raspuns ti-a raspuns sa te ajute, sau cel putin asta am facut eu. De asta mi-am pierdut cateva minute din viata incercand sa-ti explic diferenta... Insa cat timp ma iei cu chestii de genu "scuze ca nu sunt eu perfect" ma faci sa cred ca esti genul de persoana care nici nu stie, dar nici nu vrea sa invete ceva nou. Pur si simplu incerci sa te aperi agresand persoana care incearca sa te ajute.
Acum, tu stii mai bine ce si cum.
O zi buna sa ai.

| maphiotul a răspuns (pentru OldSoul):

Ce zii buna?
Ca e 8.18 pm.