| Sofer a întrebat:

Salut. Masina break sau sedan? In funcție de ce criterii se alege o masina break? Vreau sa cumpar una si nu am gasit un sedan, ci am gasit una break mai dotata de cat cea sedan si cu interior frumos. Break e misto ca e spatioasa.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde de nevoi. Eu de exemplu, pentru ca imi place sa mesteresc si am o casa in constructie, am ales un break si i-am montat si un carlig de remorcare, pentru ca mi-am carat singur toate materialele, exceptand dulgheria, tigla si BCA-ul. Nu am calculat exact, dar as spune ca in 80% din timp bancheta este rabatata. Ba chiar am si o saltea decupata dupa forma masinii, astfel ca mai fac cate o excursie in 2 pe distante lungi sau mai dorm cate o noapte vara prin munti, la X stele (cate poti numara pe cer).
Daca nu ai astfel de pasiuni, un sedan e mai potrivit. Daca totusi vrei ca ocazional sa mai poti cara cate ceva mai voluminos, merge si un hatchback.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sedan.
Ti-o zice unul cu break.
E ireal cat de multe poti baga in break. Poti sa o faci camper. A mea are 2, 2 metri din portbagajul inchis, pana in spatarele scaunelor din fata, scaunele fiind in pozitia de condus, nu date in fata. Pot dormi doua persoane ca intr-un pat matrimonial.
Dar nu pentru asta cumperi masina, sa fim seriosi. Daca o data la 5 ani ai nevoie de aragaz, frigider, cada sau 20 de saci de ciment, platesti 50 de lei in plus pentru livrare, si vin niste sclavi cu duba sa ti le aduca.
La majoritatea masinilor break, hayonul trancane in mers. Asta e foarte enervant.
Eu mi-am luat break pentru ca am gasit-o la pret bun, si se intampla foarte des sa cumpar betoniere, saci de ciment, gresie, portiere auto, saltele, boilere, etc. Dar mi-e dor de sedan.
Hatchback mi se pare cea mai gay varianta, nu ai spatiu, dar iti trancane hayonul. Si fuge pisica daca deschizi portbagajul.

| Sofer explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Bmw seria 3 e91 break parere?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Sofer):

E ok, finuț. Dar e90 și e92 sunt mult mai frumoase.

| relian a răspuns:

Nu e mai spatioasa, ti se pare tie doar.Acum depinde si despre ce masini vorbesti,din ce an,ce modele,etc.
La multi nu le plac masinile astea break,prefera sedan,dar fiecare cu cei place.
Daca e sa cari ceva cu o masina nu folosesti aceste masini sa cari materiale de constructie cum fac unia laughing masinile nu-s gfacute pentru asa ceva.
Apoi nu construiesti in fiecare an, daca folosesti ca masina de munca, iei una facuta pentru asa ceva.
Sa car materiale cu masina, pai cei caruta laughing o aduci sa arate naspa, mai ales la interior.
Asa is unia cara si ciment si orice cu masina, astia is de aia care se uita si al 15 bani laughing

| UserRo10 a răspuns:

E simplu. In Germania ai reducere de impozit pentru ca se considera masina de familie. Astfel multe masini importate de acolo sunt break.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place aspectul de break dar depinde de masina

| SoulReaver a răspuns:

Aici este vorba strict de părerea personală. Eu im cazul de față prefer break-ul decât sedanul pentru dotări și spațiu. Într-o mașină mare poți băga și mult și putin?

| SelenaTpu a răspuns:

Sedan. Dacă se poate chiar hatchback