| anonim_4396 a întrebat:

Salut, mi-am cumparat o pereche de bifocale pentru volvo v40 [ faruri ] si vreau sa le modific in asa fel incat atunci cand aprind faza lunga, faza scurta sa ramana aprinsa, cum sa fac instalatia electrica in asa fel incat atunci cand aprind faza scurta sa nu se aprinda si faza lunga ci doar invers.

12 răspunsuri:
| manuel72 a răspuns:

Nu vezi bine doar cu faza scurta? Sau care-i faza? Vrei sa provoci vreun accident orbindu-i pe cei din sens opus?

| catalin1988 a răspuns (pentru manuel72):

Lovitura sub centura, ai mare dreptate!

| manuel72 a răspuns (pentru catalin1988):

Nu te critic, dar in trafic trebuie sa te gandesti si la ceilalti.

| RB26DETT a răspuns (pentru manuel72):

Stai putin, tu vrei sa spui ca nu folosesti faza lunga deloc? eu am spus ca vreau ca atunci cand aprind faza lunga, faza scurta sa nu se stinga... si nu sunt genul de om care sa mearga cu faza lunga atunci cand vin masini din sens opus. problema este ca instalatia electrica nu se poate face atat de usor de asta intreb. sper ca macar acum ai inteles, cand aprind faza scurta, doar faza scurta sa functioneze, dar cand aprind faza lunga, sa functioneze ambele... ce e asa greu de inteles? si @catalin1988 nu e nici o lovitura sub centura, stai calm, nici tu nici colegu nu ati citit cu atentie intrebarea, scuze.

| catalin1988 a răspuns (pentru manuel72):

Asa-i cum zici tu! doamne fereste sa vina unu cu ambele faze "pornite".

| manuel72 a răspuns (pentru RB26DETT):

Faza lunga are rostul ei, iar in tarfic de bine de rau, o poti suporta, dar sa-ti vina unul cu ambele faze si sa mai aiba si farurile reglate ca naiba...sa-l intalnesti intr-o curba si sa fii pe partea interioara zici ca nu te orbeste? Oare nu toate masinile au aceleasi optiuni faza lunga/faza scurta de serie dintr-un motiv anume? Te gandesti nitel daca iesi din tara si iti gaseste la un control pe timp de noapte masina cu ambele faze pe faza lunga? Si ca sa-ti spun adevarul, faza lunga o folosesc ca sa dau flash-uri unora care uita s-o inchida pe-a lor, altfel...mi-e de ajuns cea scurta.

| RB26DETT a răspuns (pentru manuel72):

straight face ce intreaba omul si ce raspunsuri primeste straight face pot sa spun ca acum, dupa ce am citit raspunsurile stiu cum sa leg farurile, si ce imi trebuie! va multumesc foarte mult pentru raspunsuri, este fix ceea ce cautam! nici nu stiu cui sa ii dau funda! toate raspunsurile sunt la fel

| manuel72 a răspuns (pentru RB26DETT):

Funda nu ma incalzeste cu nimic personal vorbind, am vrut doar sa iti dai seama cat e de periculos pentru ceilalti, totusi ai grija sa nu ia foc instalatia, iar daca se topesc contactele din blocul de lumini, iti poti cumpara altul...Cat despre multumiri, nu e nevoie, eu as fi multumit sa nu te intalnesc pe sosea.
Bafta.

| RB26DETT a răspuns (pentru manuel72):

Stai calm, nu merg cu faza lunga si noapte iti dai seama cand vine cineva de dupa o curba, i se vad farurile, tu gata acum ai vazut ca vreau sa leg faza scurta de faza lunga ai crezut ca de acum ma pun pe orbit soferii din trafic.
PS: in raspunsul de mai sus eram sarcastic, in caz ca nu ti-ai dat seama...

| manuel72 a răspuns (pentru RB26DETT):

Ma mai fac ca nu vad, mai ales cand nu sunt orbit cu farurile...rolling on the floor

| RB26DETT a răspuns (pentru manuel72):

Si ce te face sa crezi ca daca unii merg ca niste prosti cu faza lunga merg si eu? eu atunci cand dau faza lunga vreau sa vad, inseamna ca am nevoie de mai multa lumina, numai faza lunga nu e destul de puternica[bate departe dar aproape nu vad mare lucru, numai faza scurta vad aproape dar nu vad departe, asta e motivul...

| manuel72 a răspuns (pentru RB26DETT):

Nu trebuie sa te justifici, am inteles ideea.Ai grija doar la instalatia electrica.