| Georgy_Danny_1993 a întrebat:

Salut tuturor.am montat de curand pe masina mea un golf 5 faruri "daylight". farurile au faza scurta si faza lunga pe acelasi bec.problema este ca la farul din stanga ramane numai faza lunga aprinsa iar la cel din dreapta faza scurta. daca dau de maneta pe faza lunga la farul din dreapta se schimba faza iar la cel din stanga nu apare nicio schimbare.din ce cauza sta numai si numai faza lunga aprinsa la farul din stanga? daca ma poate cineva ajuta....va multumesc

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Posibil sa fie blocul de lumini sau maneta defecta. Cu farurile vechi aveai aceeasi problema? Daca nu, este posibil sa fie un fir care nu face contact, am avut si eu o problema asemanatoare, tot cu faruri cu dayligh de la sonar, nu-mi facea bine contact un fir, si faza scurta imi mergea doar pe un far, dupa ce am analizat, am descoperit problema si am schimbat acel fir.
(Cel putin la mine, au niste fire si mufe cam proaste farurile astea(

| Georgy_Danny_1993 explică (pentru OldSoul):

Salut! unde anume ai descoperit firul care nu facea contact bine? in far? mersi pentru ajutor

| OldSoul a răspuns (pentru Georgy_Danny_1993):

La mine problema era la mufa de la far in principal, erau contactele si firele oxidate.
Verifica continuitate firelor.
Sunt niste fire foarte proaste si foarte subtiri, del putin la mine daca trageam de fir sa scot mufa se rupea izolatia depe el.

| Georgy_Danny_1993 explică (pentru OldSoul):

Ok.am sa verific.ms mult pentru sfat!

5 răspunsuri:
| Klandestin a răspuns:

La bec te-ai uitat, e cu 2 faze? Ai incercat sa schimbi becurile intre ele sa vezi daca tot asa face?
Uita-te pe cablaje, sau poate nu ai bagat mufele bine.

| Georgy_Danny_1993 explică:

Sall.am schimbat becurile intre ele si cu becuri noi dar in zadar....are decat o singura mufa si e inregula...