| Ucv_Denis_2001 a întrebat:

Salut, mi-am cumparat recent o mașină în rate, am numere roșii de BZ (eu sunt din DJ) sunt valabile până pe 03.08... cum se procedează scoaterea numerelor negre, trebuie mai întâi efectuat RAR -ul sau mai întâi scoase numerele și cu asigurarea după scoaterea numerelor negre cum se procedează?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca masina nu are CIV, prima data mergi la RAR pentru omologare. Vei primi CIV-ul, dupa care o poti lua in evidenta la impozit. Urmeaza RCA pe numele tau si apoi inmatricularea definitiva (numerele negre).

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca masina este noua (este prima inmatriculare) nu trebuie efectuata ITP pentru inmatriculare, aceasta se face abia dupa 3 ani de la prima inmatriculare, conform art.2, alin.(3^1) din OG nr.81/2000, privind inspecţia tehnică periodică a vehiculelor înmatriculate sau înregistrate în România, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3^1) Autovehiculele destinate transportului de persoane care au, în afara locului conducătorului, cel mult 8 locuri pe scaune se supun primei inspecţii tehnice periodice la 3 ani, dacă la data primei înmatriculări în România au fost noi."
In schimb, inainte de inmatriculare, va trebui sa faci asigurarea RCA, daca nu o ai nu se face inmatricularea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Înainte rar
Pe urma asigurare in vederea înmatriculării
Pe urma scoți nr negre.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Sper ca raspunsul sa fie clar si util"
in realitate are multe informatii eronate.

Sa il lamurim pe om si pe urma iti dam un raport.

"mergi la Directia de Taxe si Impozite locale din localitatea ta (Dolj in cazul tau). Aici completezi si depui formularele pentru inmatricularea auto si obtinerea numerelor negre."

Numerele negre si inmatricularea se face la serviciul de inmatriculari nu la Taxe si Impozite. Acolo doar iei masina pe numele tau pentru plata impozitului.

"timbrul de mediu " nu se se mai plateste de vreo 8 ani.

"Dupa ce ai numere negre, depui in format fizic sau online la societatea de asigurari o cerere de incheiere a asigurarii obligatorii pentru vehicule, impreuna cu toate documentele solicitate."

Ai scris singur ca e nevoie de asigurare inainte de a obtine nr negre, de ce il mai trimiti odata la asigurare dupa inmatriculare?

| Ucv_Denis_2001 explică:

Deci trebuie să îmi fac asigurare înainte sau după ce scot numere negre

| suntserios a răspuns (pentru Ucv_Denis_2001):

Nu il asculta ti-a dat informatii eronate.

Pasi sunt urmatorii:

-masina avand numere rosii (ori e nou nouta, ori e din afara) are nevoie sa RAR
-pe urma o iei in evidenta la taxe si impozite pe numele tau.
-faci o asigurare in vederea inmatricularii
-cu dosarul asta mergi la politie unde se face efectiv inmatricularea si primesti numrele negre. Asigurare se face inainte, altfel nu iti primeste dosarul la politie.