| GabrielVal37tin a întrebat:

Mi-am luat ieri un golf 4 ( 1.6 benzina ) și are consumul 15-20. Nu am mers foarte mult cu ea ieri ( de la Ploiești-Filipestu de Târg. Mă puteți ajuta? Are probleme?

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

De regula si nu iti doresc ca asta sa fie problema, consumul exagerat este din cauza unui injector defect sau murdar. Daca asta este cauza mergi la un service care se ocupa strict de injectoare, nu la orice mecanic pentru ca risti sa nu-i mai de cap dupa.Si cand pui un injector nou pe masina e problema pentru ca trebuie calibrat la perfectie ca sa iti asigure consumul optim.Nu stiu de ce mai mergeti voi pe golf 4/5 pentru ca daca stau sa fac un raport per review, 60% au avut probleme nasoale cu ele.Am 6 prieteni cu golf 3/4/5,4 din ei le-au schimbat ca nu le mai dadeau de cap si aceeasi problema, sonde lamda, injectoare.Eu inteleg ca e BMW-ul saracului dar daca vezi ca lumea fuge de ele, o face dintr-un motiv anume.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai un consum de masina cilindree 3000 cm3 bi-turbowinking

| Digikey a răspuns (pentru Simpatic):

A facut doar 20 de km, nu avea cum sa-si dea seama de consum.

| Liviu a răspuns:

15 - 20 de litri la 100 de km? wow...eu am scenic 2, 1.6 in 16 valve. La 1, 5 tone cat are masina mea.Cu configuratia care ti-am zis, imi scoate 8, 5 combinat. Daca e sa merg la consum pe drum intins si asa... 7, 5 poate 7. Nu stiu.Si crede-ma masina mea e mai grea ca golfu tau happy e o problema pe undeva.

| Digikey a răspuns:

Te-ai luat dupa computerul de bord?

| Liviu a răspuns (pentru Digikey):

Bine,si la mine computeru de bord are migrene cand urc o panta imi arata consum si de 24, dar in cateva secunde, gen 10 15 secunde sau maxim 1 minut depinde cat de lunga e panta, revine la loc consumu happy