| Daviddamiean a întrebat:

Mi am schimbat nu de mult termostatul pe un a4 b8 2.0 tdi 120 cp. Celalalt nu urca la 90 de grade deloc si era si bulit din ce mi-a zis la service. Totusi nu-mi place nici asta nou cum da randament. Urca apa la 90 de grade, daca nu mai accelerez coborant o vale ceva mai mare scade putin acul, dupa daca accelerez urca din nou. Daca stationez el fiind la 90, fara sa opresc motorul scade undeva pe la 60-70, repetet, nu opresc motorul in stationare. Stiu ca nu e normal sa ti scada apa daca a urcat deja la 90 chiar de stationezi. Am mers din nou la service sa zic problema, a pus testerul sa vada cum urca apa si mi-a explicat, acul urca pana la 90, si apoi apa a urcat undeva pe la 104 grade iar apoi s au pornit ventilatoarele si a scazut cum e normal din ce stiu. Mi s-a zis ca e si frig afara acum, caldura baga in masina normal, si nu tin la maxim ci undeva la 25-26 grade si asa e foarte cald, mi s-a zis ca e normal sa functioneze asa acum, ca vara sa o stea la 90 permanent cand e cald, a zis ca termostatul functioneaza in limitele normale, si ca e bun, si ca testerul nu a indicat nimic prost, poate doar daca e dus senzorul de apa si imi indica acul prost in bord. Daca stiti cumva ce ar putea fi puteti sa va lasati propunerile! Va multumesc!

5 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Scuze de mica mea intervenție specifică te rog pe viitor că este vorba de un aututurism. multumesc de ințelegere.

| Daviddamiean explică (pentru zilog):

Sigur, multumesc!

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Eu am Exeo 2.0 TDI 143cp ( acelasi motor ca pe B8). Am avut si eu termostatul dus si l-am schimbat cu unul nou. Mai patesc si eu rar, daca stau cu el in frig si dau drumul si la caldura atunci incepe sa imi scada temperatura antigelului chiar daca masina a ajuns la 90 grade. Ideea e ca sistemul de incalzire functioneaza de multe ori ca un al doilea radiator pentru motor din ce am inteles.

| Daviddamiean explică (pentru ClaudiuM1997):

Inteleg, deci nu e mare problema asta nu? Banuiesc ca vara cand e cald totul o sa decurga normal

| IonutIulianMustata a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Îmi poți spune care dintre termostate ai schimbat? pentru că sunt două.cel principal sau Nr 2
Mașină în cauză a4b8 caga automata