| dinuionutdaniel a întrebat:

Salutare,

Am un Opel astra h 1.6 an 2006, recent am schimbat termostatul cu unul original care deschide la temperatura de 105 grade.
Acum temperatura sta între 105 și 109 nu scade și nu urca mai mult de atât.
Este normal așa?
Mulțumesc

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

ăsta e rolul termostatului - să mențină temperatura lichidului de răcire, constantă, indicatorul de temp să fie in sectorul verde al ceasului de pe bord (dar nu e mare la 105 grade?)

| dinuionutdaniel explică (pentru sierra1):

Pai termostatul la 105 deschide, și temperatura se menține între 105 -108 maxim
Din ce am văzut pe net este ok, am vrut sa mai cer păreri.

| sierra1 a răspuns (pentru dinuionutdaniel):

Dacă indicatorul de temp e in sectorul verde al ceasului de pe bord este OK

| dinuionutdaniel explică (pentru sierra1):

Eu nu am ceas in bord, ma uit in setări și acolo îmi arată doar gradele