| Paeki a întrebat:

Ce tip de becuri pot sa pun pe un Passat din anul 2000 pentru faza scurtă? Specific faptul că momentan folosesc xenon și vreau să le schimb cu halogen ca să nu am treabă cu poliția. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Becuri normale cu halogen, soclu H7.
Erau pe la Kaufland niste becuri interesante, cu sticla galben-fumurie. Lumineaza bine, dar nu tin prea mult.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Vezi ca trebuie sa demontezi kitul xenon cu totul, ai pe langa far o cutiuta cu mufe la ambele capete, trebuie sa o deconectezi, si sa o scoti, iar mufa masinii ce se conecta cu cutiuta aia, o bagi direct pe bec.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu scrie în cartea mașinii tipul de bec?

| Frank51 a răspuns:

Poti pune orice bec H7 omologat. Sunt hella cele standard cu 15 lei bucata, sunt Philips care au lumina mai spre alb gen 4300k dar sunt destul de scumpe si se ard repede, si mai sunt chinezarii care promit lumina mai multa decat cele standard, dar nu stiu ca nu am testat.

| Illuminati2016 a răspuns:

Pai ia-ti Philips halogen ecoclassic, dulie e27 140w 2840 lumeni. funda?

| Paeki explică:

Mulțumesc pentru răspunsuri! Da, știu că trebuie să demontez balastul când schimb xenon cu altceva. Nu e problemă asta. Mulțumesc încă o dată