| nicusor222 a întrebat:

Motorina de la Rompetrol se consuma mai repede?
Vorbesc de sortimentele standard.
Sau mi se pare mie...
Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| HadesSs a răspuns:

Eu am 2.0 TDI si bag numai motorina aditivata de la Petrom si nu am avut probleme niciodata, intr-adevar la drum lung se consuma mai repede daca te dai la ea dar cum sa nu ii dai a6-a laughing

6 răspunsuri:
| HadesSs a răspuns:

De obicei benzina cu cifra octanica mai mare se arde mai repede, motorina ard cam la fel toate, verifica sa nu ai vreun consumator poate iti pierde pe undeva motorina sau poate pur si simplu s-a scumpit motorina si erai obisnuit cu pretul mai mic laughing

| regis a răspuns (pentru HadesSs):

Nu exista nici o legatura intre cifra octanica a benzinei si consum. Cifra octanica arata doar rezistenta ei la autoaprindere, este relevanta doar in proiectarea motoarelor.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Cifr%C4%83_octanic%C4%83

| HadesSs a răspuns (pentru regis):

Eu vorbesc din propria experienta nu din studii pune tu la masina benzina de 99 sau de 100 si spune-mi cum ti-o consuma fata de benzina de 95 happy

| regis a răspuns (pentru HadesSs):

Ok, scuze, asa o fi.
Ignora linkul.

| nicusor222 explică (pentru HadesSs):

Aolo, de pret nu mai zic.
Am vazut ca motorina de la Petrom se consuma mai greu fata de Rompetrol.
Dar Petromul trage mai prost fata de Rompetrol.
Masina e aproape noua laughing) nu are ce sa piarda.
Observ eu ceva dubios.
Cu un plin merg cu Petrom 800 km.
Si Rompetrol aproximativ 650-700 km.
Poate e piciorul meu laughing) daca trage bine, imi place sa ma dau si la ea.

| nicusor222 explică (pentru HadesSs):

Bine zis laughing)))
Ca tine sunt și eu.

| HadesSs a răspuns (pentru nicusor222):

Eu am 2.0 TDI si bag numai motorina aditivata de la Petrom si nu am avut probleme niciodata, intr-adevar la drum lung se consuma mai repede daca te dai la ea dar cum sa nu ii dai a6-a laughing