| xpress5 a întrebat:

Nu prea am cunoșințe în domeniu - o bujie alimentată direct de la bornele unei baterii de mașină provoacă scânteie?

6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu are nevoie de o bobină de inducţie.

| 0rlando a răspuns:

În nici un caz! Ai nevoie de un impuls de aproape 20.000 de volți.

| Inferno a răspuns:

Tu nu stii nici fizica de clasa a 7-a si vorbesti. Lol laughing
Invata naibii ce este aia o bujie si dupa sa vorbesti despre ele. Da de la un ignorant ca tine la ce sa ma astept.
Apropo: Ti-a mai spus cineva ca esti ignorant?

| 404namenotfound a răspuns:

Nu provoaca scanteie. Se inroseste cablul.

| ZzP1nG a răspuns:

Pai din cate stiu eu nu prea poti alimenta o bujie direct de la baterie am dreptate?

| vmarian a răspuns:

Nu, bujia este alimentata de bobina de inductie cu 18000 de V