| Robert355 a întrebat:

Salut oameni, ca tot a venit frigul am si eu o intrebare la care nu-i gasesc raspunsul. Am voie sa conduc purtand o cagula? Sa mi se vada doar ochii?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Frigul este afara nu in masina.

| cristi202 a răspuns:

Motociclistii in general poarta cagula sub casca pe vreme rece. Am vazut in ultimul timp si biciclisti. E de inteles, cei ce fac livrari stau mult in frig si o cagula e exceptionala pentru asta, se zice ca la cap pierdem undeva la 70% din caldura corpului. Am purtat si eu o data, cand faceam livrari, tot cu bicicleta, era -10 grade afara, si am avut comenzi lungi, de 6-7 km. Nu cred ca rezistam fara cagula. Si nu s-a luat nimeni de mine, si nimeni nu s-a uitat urit la mine. Pe frig, e de inteles sa porti. Pentru mine acum e mai problematica gluga de la geaca, ca imi ingusteaza cimpul de vedere, si trebuie sa intorc bine capul ca sa vad ce vine din spate, dar cagula nu ridica problema asta, si atita timp cit nu ridica vreo problema de genul, nu vad d ce nu ar putea fi folosita.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai un butonas in orice masina prin bord pe acolo. poti porni caldura de la el.

| sierra1 a răspuns:

Fă câte o gaură și la urechi să nu se supere poliția cum că n-ai auzi semnalele sonore ale celorlalți din trafic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există ceva legal care să te împiedece. Dar există riscul ca această camuflare a identității poate fi interpertată negativ, astfel încât să fii oprit de poliție exact din acest motiv.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Atat timp cat opresti la semnalele politistilor, ai voie.
Da' masina ta nu da caldura?

| Frank51 a răspuns:

Ai voie să porți orice, chiar și arme dacă ești autorizat în acest sens.

| johnnny123 a răspuns:

Conduci niște prieteni până la bancă și-i aștepți în față cu motorul pornit?

| LordCristobal a răspuns:

Nu cred ca ai voie.
Nu ai voie sa porti cagule in spatiul public, doar la ski sa zicem ca le poti purta.
Te mai vad altii in trafic se sperie de tine si cred ca te-ar lua si politia la intrebari.

| suntserios a răspuns (pentru LordCristobal):

Ca sa vezi, masca avem voie, ba chiar a fost obligatoriu, da cagula nu?

| blackann a răspuns:

Poarta, ce poate sa fie rau?
Zici ca n-ai stiut, nu te-ai gandit ca suntem asa incuitati.

| nukeyly a răspuns:

Dupa legea 45 din 1945 articoul X care nu exista, ai voie sa porti oriunde cagula dublu polar cu windstopper,
atata timp cat nu-ti impiedica campul vizual "gen vedere din interiorul unui tanc"
da na sa nu intri in banca de 1 aprilie ca pot iesiii scantei, iar daca in trafic te opreste politia vara la 69 de grade C,
le explici ca ai luat-o pe ulei demult [de la o trauma TPU] si chiar acum mergi la psihiatru pentru o tura noua de pastile colorate M&M acreditate bigfarama.
Posibil in codul bunelor maniere sa fie mentionat ceva de cagule
"violette2022 A".

| Young27338273 a răspuns:

Da că mă ai TRABANT sa INTRE FRIGUL in MASINA A... că numai acolo...

| Anastassia58046 a răspuns:

Salut, poți purta dar nu este recomandat, iar echipamentul este obligatoriu pe motocicleta, pentru mai multe detalii putem vorbi pe insta @anastassia.anthony