| MaraPortocala a întrebat:

Salut pasionatii auto care ma pot ajuta si pe mine cu o intrebare, recent am cumparat un bmw e82 cu motorizare n47 2l diesel imi apare in bord de ceva timp filtrul de particule si am decis sa il scot, intrebarea este daca prin montarea unui downpipe as scapa si de filtrul de particule? Sau este pus in alta zona si downpipe ul este inainte?
Multumesc anticipat de raspunsuri!

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu se anuleaza asa de prima data filtrul de particule, cel mai intelept este sa se faca regenerare lui, daca nu se poate este recomandat sa se mearga la un service care curata si face regenerari si este posibil sa fie recuperat filtrul, daca nu se reuseste nici aici caci numai este posibil atunci te gandesti la anularea lui.

Anularea este de doua tipuri, fizica si din soft-ul masini. Soft-ul va fi pacalit sa creada ca inca are acolo la locul lui filtrul de particule si ca merge perfect, pe cand el va fi scos.

poti citi si invata multe chestii referitoare la anulare, curatare DPF in acest articol : https://dailydriven.ro/filtru-de-particule-regenerare-curatare-anulare-dpf

Eu cand zic ca pentru a merge in oras si pe distante scurte cel mai intelept este sa alegeti un motor pe benzina aspirat...voi tot diesel credeti ca este cel mai indicat pentru asta, ei bine NU ESTE!
dar multi aleg motoare diesel buhaite si cu km enormi, rezultatul este cel pe care il intalnesti si tu acum, investitie in reparatii si manopere!

Dragi soferi ganditi smart si alegeti masina si motorizarea in functie de scopul urmarit si de buzunarul dv.
Multi cumpara masini "ca fetele" gen sa fie roz si sa arate placut, masina se cumpara in functie de buget si de ceea ce stie sa faca, nu de aspect!

| vlllaaddd a răspuns:

Baga DOWNPIPE pops and bangs bangs YEah BRo STRAIght PIpe VROOoooooOOOmmmMMMM