| dikaaa a întrebat:

Salut,recent mi-am achizitionat un megane 3 2012 cu motor 1.5 dci diesel 110 cp. Intrebarea mea este la ce turatii ar fi ideal sa schimb viteza fara a infunda filtrul de particule? In bord am indicat de schimbare al treptei dar uneori mi se pare cam 'prost' in sensul ca din a 3 a in a 4 a imediat la aceeasi viteza am 1200 turatii (simt masina cum tremura). Vin de pe un benzinar vechi si nu ma pricep prea bine. Soferii mai vechi mi-au spus la 2500 ture si am schimbat astfel si am observat ca a crescut consumul.
Multumesc

3 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

La un diesel vitezele se schimba de la 2500 la 3500 de turatii indiferent ca ai sau n-ai filtru de particule. E cancer rau filtrul ala ca se strica odata la ceva vreme, nu tine o viata si este destul de scump. Am avut un Peugeot 308 din 2011 cu filtru de particule si nu-mi mai trebuie.

| Adrian5575 a răspuns:

Daca ai 1200rpm la vale e ok, la deal nu mai e. Trebuie sa adaptezi turatiile la sarcina motorului, sarcina mai mare turatie mai mare. Ca sa nu infunzi filtrul, bagi numai motorina premium si din cand in cand faci si un drum mai lung sa o desfunzi calumea. E bine sa fie putin mai turat motorul, intre 2000 si 3000 rpm. La vale poti sa mergi si mai subturat.

| Feitan a răspuns:

Iti creste consumul pentru o secunda dracu... ca doar nu mergi constant in 2500 de ture ci doar pana schimbi viteza...