| viorelalyn a întrebat:

Salut poate sa ma ajute si pe mine cineva...
Am un PASSAT 2.0 TDI, si de dimineata m-am dus sa o pornesc. A pornit cam greu, dadea sa porneasca si se oprea. Poate sa fie din cauza motorinei, pentru ca nu am bagat de iarna?
Dupa ce a pornit, la a 5-6 cheie, motorul se auzea foarte rau, troncanea... Dupa ce a mers putin la relanti nu s-a mai auzit troncanind.
La Mersul la relanti se tureaza singura, ca si cum as da un sprit, putin nu mult...si motorul are asa o zguduiala anormala...
Duna ce a mers putin la relanti, cam 20 min, se aude din nauntru din masina un tacanit, dar nu tare, de afara nu prea se aude, foarte putin. Aspa poate fi de la vreun tachet?
Astept un raspuns. Multumesc!

7 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Porneste greu>>> Apa in motorina, pompa de injectie. bujiile, filtrele de motorina! Zgomotul poate sa fie de la pompa.

| express11 a răspuns:

Ai verificat nivelul de ulei? daca nu de la tachet.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pot fi atat de multe lucruri si nu o sa iti zica nimeni pe net de la ce vine un zgomot ca nu citim in globul de cristal, asa ca mergi la un service

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Goleste-i rezervorul, si baga motorina de iarna.
Motorina de vara se face gelatina imediat, si la ce temperaturi sunt acum, sigur s-a facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Țăcănitul este la volan?

| viorelalyn explică:

Da nivelun de ulei este aproape pe maxim

| viorelalyn explică:

Cu motorul la 90, da sa porneasca si se opreste, daca tin acceleratia apasata porneste da mai greu