| NicusorYo a întrebat:

Salut pot conduce un scuter sub 50cc la 14 ani? dati-mi o poza cu scuterul(link google)si spuneti pretul(in lei)
Funda marewinkingkiss(fete)

Răspuns Câştigător
| Waarior25 a răspuns:

Doar pe drumurile comunale poti conducebig grin
Pe cele nationale doar daca ai 18 ani, daca te opreste politia iei amenda sad

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu! Trebuie sa ai minim 16 ani si sa fi absolvit un curs de legislatie rutiera pentru scutere de maxim 50 cmc sau sa ai subcategoria A1 si poti conduce motociclete pana in 125 cmc si de maxim 11kw. Ambele le poti face la 16 ani!

| covexrobu a răspuns:

Nu ai voie sa conduci nici un scuter pe drumurile publice pana la implinirea varstei de 16 ani. Dupa ce implinesti varsta de 16 ani ai dreptul sa conduci scutere/ciclomotoare cu capacitatea cilindrica maxima de 49 de centimetrii cubi. Atv nu ai voie sub nici o forma sa conduci pana la varsta de 16 ani. Uite aici articolul de lege din care vei intelege : "SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h"

| KenJi a răspuns:

Nu nu poti, trebuie sa ai 16 ani indiferent de cat are motorul scuterului.

| Laura a răspuns:

Nu, trebuie să ai 16 ani.