| drakejk a întrebat:

Salut tuturor, pot conduce un scuter sub 50cc legal daca am 14 ani? happy Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu il poti conduce pe drumurile publice, pentru aceasta ai nevoie de permis de conducere de categoria AM si acesta se poate obtine doar de la 16 ani, dupa ce ai facut o scoala de conducere si ai reusit la examinare.
In schimb il poti conduce in curte, pe camp, teren viran sau drumuri semnalizate expres ca nu sunt publice.

1 răspuns:
| EneCristian a răspuns:

Din pacate ai nevoie de permis pentru orice tip de motor cu ardere interna( orice motor clasic) doar pentru electrice poti conduce fara a avea nevoie de permis. Ai nevoie de permis il poti conduce totusi pe drumuri care nu sunt publice.