| razvan02629 a întrebat:

Salut,am și eu o întrebare pot conduce un scuter de 50cc la 14 ani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Il poti conduce in unele locuri (curte, teren viran, camp, drumuri care nu sunt publice, etc) dar fara conducere pe drumuri publice.
Pentru a conduce legal pe drumuri publice trebuie sa ai cel putin permis de conducere de categoria AM si acesta se poate obtine doar de la 16 ani, dupa ce ai facut o scoala de conducere si ai reusit la examinare (probele teoretica si practica).

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu.
pentru 50cc ai nevoie de permis categ AM care se ia la 16 ani

| razvan02629 explică (pentru suntserios):

Pe drumurile publice dar presupun că pe drum de hotar am voie nu?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru razvan02629):

Nu, asteaptă sa faci 16 ani ce te grabesti ca fata mare la măritat.

| anamarialllll a răspuns:

Nu