| Whitesnake99 a întrebat:

Salut, pot sa conduc fara buletin, doar cu permis?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti conduce dar poti fi si amendat daca n-ai cartea de identitate, atunci cand te opreste politistul si ti-o cere.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Intr-o lume ideala, da. In Romania, nu.

| Violleta2022 a răspuns:

In Australia nu-i nevoie de buletin, daca ai persmis de conducere!
Aici, permisul de conducere tine loc de act de identitate.
Bineinteles ca, cei care nu conduc, merg si cer Carte de identitate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti, doar ca vei primi o amenda

| Bloondy a răspuns:

Salut, raspunsul la intrebarea ta e DA, categoric poti, poti sa conduci si fara permis daca tu vrei, legal nu poti, trebuie sa detii atat permisul cat si buletinul.
Cat despre raspunsul lui " Ioandelasal " - ti sa cerut tie vreodata cartea de identitate a autovehicul-ui? ai vrut sa spui talon-ul si nu cartea da?
Cartea de identitate nu ti-o cere nimeni si nu esti obligat sa o prezinti nimanui.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bloondy):

Nu m-am referit la cartea de identitate a masinii ci la actul de identitate numit carte de identitate, buletine de identitate nu se mai emit din 1995.

| Ghiordi a răspuns:

Nu. Se considera ca nu ai actele la tine si esti pasibil de amenda.
Asta-i Romanica :d

| Andrei_Leia_1992 a răspuns:

Poti conduce fara buletin, atat timp cand te scuzi ca l-ai uitat acasa, in mod normal ti se recomanda sa-l ti la tine pentru autentificarea ta in caz de orice si a avea acces oriunde, da nu este obligatoriu... daca intelegi aluzia