| Mgstefan77 a întrebat:

Salut! Pot sa conduc in fata curți chiar dacă nu am permis?

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu,in lipsa permisului de conducere nu poti sa conduci nici 1 metru nici 10m nici macar 10 cmwinking
Altfel comiti o infractiune!

| darrio2007 a răspuns:

Categoric, nu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu. E o infracțiune să conduci fara permis pe un drum public. Și cum nu cred că ai curtea în mijlocul câmpului in fata curții înseamnă drum public.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu. Doar in interiorul curtii "ai voie", in sensul ca nu ti se aplica legislatia din capitolul "circulatia pe drumurile publice".
Dar inca se aplica niste articole legate de incredintarea autoturismului (daca nu esti major), iar in cazul unor avarii la masina sau vatamari corporale, esti tras la raspundere si tu, eventual si persoana care ti-a incredintat autoturismul (daca esti minor).
Daca masina este inmatriculata si o indoi in curte, trebuie sa mergi la politie sa declari cum s-a intamplat, politistii vin sa vada imprejurarile si masina. Altfel nu mai poate fi bagata in circulatie masina, reparatia ei fara autorizatie se considera infractiune.

| gabicoo a răspuns:

Poți. Până te prind.

| Dragobeta a răspuns:

Nu!

| SuNaM a răspuns:

Nu. Este interzis condusul pe drumurile publice. Și odată ieșim din curtea ta( proprietate privata), ești pe un drum public. Poți conduce doar in genul acela de locuri unde drumurile sunt neasfaltate și se găsesc în păduri sau pe. câmp

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Eu zic sa stai cuminte, ca mai stiu eu un prost pe la mine care la 16 ani n-a mai avut rabdare si iesea noaptea cu masina pe ulita cu ma-sa care era o inconstienta si-l lasa ca si ea mergea cu el si intr-o seara a belit-o i-a prins politia si le-a facut dosar.Si acum sta ca bou 10 ani fara asnsa sa dea de permis de abia pe la 28 o sa aiba voie. Daca vrei sa mergi cu masina du-te si tu pe camp, nu pe drumuri.

| Xena20 a răspuns:

Daca nu ai permis poți conduce doar in poligon sau cu instructorul, pe drumuri publice nu ai voie sa conduci până nu îți iei permisul, e caz penal. Incepe școala de șoferi și roagă pe cineva care are deja permis să te ducă sa mai exersezi și într-un poligon.