| Mgstefan77 a întrebat:

Pot sa conduc pe poteca in fata curți chiar dacă n-am permis?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca este sau nu este drum public.
Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

| darrio2007 a răspuns:

Nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric nu, fiindca este ilegal sa sofezi fara permis pe ub drum public, indiferent ca-i poteca, sosea, drumeag sau camp.

Poti sa conduci NUMAI in curte la tine, nu afara din curte, nu pe strada, nu pe potca din sat, nu pe drum public.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poți. Cel mai probabil e drum public că nu cred că stai in mijlocul câmpului

| relian a răspuns:

Poteca, dar unde anume locuiesti in padure, pe cimp? Acolo stiu ca sunt poteci. Apoi o poteca este o cale de acces f ingusta, nu vad cum ai putea sa incapi cu masina pe acea poteca.Banui ca mergi pe unde so nimeri, pe poteca in nici un caz cu masina.

Du-te pe cimp cand este uscat, acolo nu ar trebui sa te intrebe nimeni de sanatate si poti conduce ce vrei.

| gabicoo a răspuns:

Da.
Gagica.

| ReddY25 a răspuns:

Nu

Răspuns utilizator avertizat
| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Nu există vreo mașină care să poată încape pe o potecă. Doar cu scooterul încapi, dar nu ai voie.