| AnonymusALLgame a întrebat:

Pot sa pun un subwoofer de pc care are 50W pe masina? (Casetofonul meu scoate 50W pe canal) Vreau sa prind boxa de la subwoofer ca si cum ar fi o boxa normala de masina. Sa anulez boxa spate dreapta (baraie) si sa prind direct boxa de la subwoofer, fara sa mai dau curent suplimentar la subwoofer. Teoretic ar trebui sa mearga, difuzorul este de 50W si puterea pe cablu este tot de 50W. Pe subwoofer scrie 230v 50W. Oare o sa mearga?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Daca vrei sa o montezi, scoti doar boxa din subwoofer, si o montezi in locul celei care baraie, desigur daca e marima potrivita.
Alt ceva nu ai ce face, sau mai bine zis alt ceva nu merita sa faci.

| AnonymusALLgame explică (pentru OldSoul):

Da, dar scrie pe subwoofer 230V 50W... Oare nu trebuie curent suplimentar?

| AnonymusALLgame explică (pentru OldSoul):

Nu imi trebuie curent suplimentar? Scrie pe subwoofer 230V 50W... Nu are 50W doar dacă il bag la 230V?

| OldSoul a răspuns (pentru AnonymusALLgame):

Eu am spus sa conectezi doar boxa simpla.
230v e alimentarea subwooferului, pentru ca el trebuie sa amplifice semnalul primit, iar pe masina, daca tu legi boxa in locul altei boxe semnalul primit e deja amplifcat, deci nu mai ai nevoie de subwoofer, adic aceea cutie.
Cu toate astea sfatul meu e sa-ti strangi 100-200 de lei si sa-ti iei doua boxe noi pe spate si aia e, daca o pui pe cea de la subwoofer cel mai probabil se va auzi mult mai incet fata de celelalte.

| AnonymusALLgame explică (pentru OldSoul):

O sa imi strâng sa imi cumpăr boxe si față si spate, dar cautam o soluție provizorie pana atunci. Și nu cred ca o sa se audă mai încet pentru ca eu am boxe de 45W pe masina.

| OldSoul a răspuns (pentru AnonymusALLgame):

Da, dar tu pe masina ai difuzoarele de 4ohmi, cele de camera de la subwoofer sunt cel mai probabil (in general) de 8ohmi, deci automat se va auzi mai slab.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie la rezistenta interna a difuzorului ( Ω )! Daca este mai mica se poate arde

| blAster85 a răspuns:

Problema grava e ca tu vrei sa montezi un difuzor conceput pentru joase(bass)pe iesirea directa a casetofonului care scoate si medii si inalte, sa nu te astepti la cinestie ce.mai bine cumparati difuzoare pe masura. 230V50W-se refera la puterea transformatorului ce alimenteaza amplificatorul din subwoofer.