| AnonymusALLgame a întrebat:

Vreau sa imi schimb boxele pe mașina, dar nu știu un lucru. Pe fata mi-as cumpăra niște boxe de 35 W RMS (10cm) atât am loc si pe spate vreau de 60 W RMS (16.5cm). Întrebarea este, dacă vreau sa ascult muzica la volum maxim (imi scoate 50W casetofonul) nu o sa baraie cele de pe fata? Sau pot sa reglez din balans?

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Tu stii ce inseamna 50W putere de iesire la un amplificator?
Cu putere de 2x20W am tinut banchet intr-un local de cca 500 mp si abia ne-am putut intelege intre noi!

Daca bagi in masina o asemenea putere, cum vei auzi sirenele salvarii, pompierilor sau politiei?
Pentru masina, un amplificator de 2x10W este mult prea suficient, la care rezista bine si boxele dorite de tine.

Baraitul boxelor este cauzata de basii excesivi sau membrana defecta a difuzorului.

Din balans poti regla "miscarea" stanga-dreapta a sunetului.

| AnonymusALLgame explică:

Pot si față-spate... Si nu am zis ca o sa ascult la volum ridicat tot timpul... Am nevoie pentru când mai merg la un grătar si altele. Si cele de mașină nu se aud la fel de puternic ca cele pentru priza/locuinta.

| mihai69 a răspuns:

Există și „balans" față-spate. (stații 4x...W)
Doar că există mereu riscul să vină un „dăștept" și să dea invers decât l-ai pus tu. O variantă posibilă e să pui o rezistență de 8 Ohmi / 50 W în serie cu boxele pe față (câte una la fiecare!).

| AnonymusALLgame explică:

Ok, mulțumesc mult de sfaturi. Mai aștept câteva păreri...

| Bula a răspuns:

Da, vor ajua la incalzire big grin

| Bula a răspuns:

Stiu.
Dar sa te fereasca Dumnezeu sa butoneze vreun "copil prost" in timp ce conduci!

| mihai69 a răspuns:

*și* la asta. Dar măcar nu mai strică boxele.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Nu numai că vor „bârâi", dar în scurt timp se vor arde.

| AnonymusALLgame explică (pentru mihai69):

Pai si atunci ce pot face? Ca de 10cm cele mai puternice sunt de 35 W RMS. Dacă le dau din balans sa se audă mai tare alea de pe spate, mai am probleme?