| anonim_4396 a întrebat:

Sall!
am luat un sistem techinics luna trecuta
el scoate 100 de wati pe canal, si am niste boxe tot technics SB-c450 boxele au 100 de wati, dar difuzorul de bass este cat difuzorul de medii ( foarte mic maxim 20 wati ) si m-am gandit ca nu rezista, dar dupa o saptamana am vazut ca merge si am inceput sa dau volumul peste jumate si pana la urma boxa din stanga a inceput sa baraie
la inceput credeam ca trepideaza mobila dar nu, era boxa
asta din stanga am pacalit-o cu balansul
dupa accea i-am dat gaura la subwoofer si i-am pus si filtru
si m-am gandit sa le pun si la boxe gauri (ele din fabricatie nu au ) m-am gandit ca din cauza aerului din boxa sa compromis difuzorul si am vazut ca se aude mai bine, si am facut ca prostu beleaua i-am dat la maxim de 2 ori! si n-a patit nimic, s, dupa aceea am luat si bass-u de la minim si l-am pus aproape de jumatate...
si cand i-am dat mai tare cu basu ridicat a inceput imediat sa baraie si aia din stanga...
de ce baraie? ce sa le fac?
P.S m-a costat 50 lei suspensiile (am uitat sa mentionez ca mi sau rupt suspensiile originale)
si poate aia de la service nu le-o fi montat bine, mai am niste boxe akay de 70 de wati dar mai rezistente (sunt de la modelul AS100Ra-311) au 2 difuzoare de bass, si 2 inalte si scot mult mai mult aer, si momentant stau cu ele dar mi-e frica deoarece suspensiile la astea au cursa mai lunga.
deocamdata am pus boxele technics la sistemul meu (akay as100ra-311) si celelalte la sistemul din sufragerie.
dar culmea e ca si la asta baraie difuzorul, dar doar ala din dreapta deoarece el scoate doar 30 wati pe canal.
ma rog, nu stiu ce sa fac e mai bine asa la sistemul meu doar de la 60 volumul in sus incepe sa baraie.
deci sunt facut praf.
sistemul din sufragerie nu pot sa-i dau mai mult de 30% volum ca mi-e frica de boxele mai noi la care tin mai mult si au si un dizain atragator.
si la sistemul meu ma multumesc doar pe radio. ca pe alte iesiri cu semnal mai mare baraie.
P.S am citit pe un forum ca e din cauza suspensiilor nu le-o fi montat aia bine, si cred ca e din cauza aia.
daca trag incet de suspensie in exterior este cum ar fi deslipita, se vede doar difuzorul fara suspensie, adica este lipita doar de colturi.
dar la celelalte boxe sunt lipite lipite.
o fi din cauza asta?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Trebuia sa intrebi inainte de a face tampenii. Inginerii proiectanti au muncit destul atunci cand au conceput acea boxa.
Prima prostie : boxa este de compresie ( deci si difuzorul ) iar daca este de compresie este de evitat cel mai mic orificiu pe unde se poate decompresa in timpul functionarii. Orificii ( calculate bineinteles ) au doar boxele cu difuzoare bass reflex.
A doua prostie : boxele sunt dotate din fabricatie cu filtre corespunzatoare, deci nu este nevoie sa le dublezi cu altele care este posibil sa nu fie compatibile.
Datorita folosirii necorespunzatoare le-ai aranjat. Despre suspensie ( se numeste gofraj ) acesta trebuie foarte bine fixat pentru ca asigura centrarea bobinei mobile iar acolo este vorba despre zecimi de milimetru.
Concluzionand : pentru o folosinta indelungata un difuzor trebuie folosit la o putere mai mica decat cea maxima, difuzorul trebuie folosit in boxa corespunzatoare. Orice interventie sau artificiu necorespunzator poate duce la distrugerea acestuia.

| anonim_4396 explică (pentru Arthur):

Deci, pot sa rezolv technisurile?
ca si akay-urile le-am aranjat al doilea difuzor de bass de la boxa dreapta s-a defectat.(o data la 30 de sec. nu se mai aude nimic in el, adica s-o auzi dar nu se mai misca suspensia)

| Arthur a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie recentrate difuzoarele de bass si prinse bine cu adeziv, renuntat la filtrele secundare si astupate gaurile la loc.
Trebuie folosite la o putere ceva mai mica iar pentru putere mare poti cauta boxe mai puternice. De altfel, nu cred ca dai cate o petrecere in fiecare seara...

| anonim_4396 explică (pentru Arthur):

Mersi pentru raspuns.
imi poti da un site cu boxe puternice de 90-150 wati?
nu okazii sau altele ca am cautat si nu am bani de ele.

| Arthur a răspuns (pentru anonim_4396):

Boxele de firma noi sunt scumpe, pe de alta parte cele second hand nu-ti ofera garantia ca nu sunt rebobinate sau uzate moral chiar daca sunt de firma.
Ai aici ceva : http://www.compari.ro/boxe-audio-c3161/
Pentru casa iti recomand boxele bass - reflex, diametrul difuzorului de bass sa fie cat mai mare ( chiar daca are putere mai mica in comparatie cu alt dif mai mic in diametru dar de putere mai mare ).

| anonim_4396 explică (pentru Arthur):

Te rog uitate si la ultima mea intrebare.
P.S ai funda!