| anonim_4396 a întrebat:

Salut prieteni, îmi puteți spune dacă pot face distantiere pentru roti la strung din fier, sa nu mai dau o căruță de bani pe alea de pe net, orice răspuns, mi-ar fi util, va mulțumesc, DAU FUNDĂ!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauti un strungar cu experienta (care are strung), duci masina cu rotile la el sa ia masuri si el va rezolva problema.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca gasesti un strungar care stie sa faca asa ceva, da.
Dar atentie la tipul materialului, sa nu te trezesti ca-ti zboara rotile pe sosea, cum spune colegul. Ti-ar trebui material identic cu cel din care sunt facuti tamburii; daca prinzi ceva mai moale, se desprinde de pe prezoanele masinii, ca o sa fie foarte solicitata zona aia. Daca te duci la unul care a facut reductii de robinete toata viata, si ti le face din fonta sau naiba stie ce material de aragaz, le spargi imediat.
Eu zic ca 50-100 euro pe niste distantiere facute de o firma, nu e deloc mult.
Eu am dat 20 lei pe bucata, pentru reductii cam de 5cm, de la filet auto la 1/2", deci strungarii nu lucreaza pe bani de tigari.

| NLS a răspuns:

Nu stiu ce intelegi tu prin distantiere, asa ca mai bine fa o schita cu cote (nu trebuie sa fie cote foarte exacte, insa nici prea departe de realitate)

Cred ca am inteles: vrei sa-ti scoti rotile masinii putin in exterior.
Da, se pot face destul de usor acele flanse, dar ai nevoie de material calit.
Per total nu o sa iesi foarte ieftin nici cu varianta asta decat daca cunosti un meserias cu strung ce nu iti ia pretul intreg pe manopera.

Ar mai fi vorba de niste lac, sau vopsea... un pistol de vopsit, si suruburile (o clasa de rezistenta superioara, macar 10.9)

| Liviu a răspuns:

Mai bine ii spui realitatea NLS. Astea se numesc improvizatii, nu sunt bine'venite facute la coltu strazi.Nu am nimic cu nimeni, insa gandeste-te ca te intalnesti cu unu ca el pe trafic, sau esti tu la trecerea de pieton si vezi ca rotile lui se duce una inspre tine si una in dreapta.Nu il sfatui ce sa faca si cum, spune-i ca nu e bine, spune-i ca e periculos, nu te poti juca cu viata oamenilor.La o viteza mai mare sigur numai alea nu or pica.Nu e de ajuns ca luam masini la mana a 2? mai trebuie sa le si modificam?