| Corneliu_Silisteanu_1982 a întrebat:

Salut prieteni, sunt intro dilema si poate primesc ceva idei de la voi, vreau sa mi cumpar o masina la vreo 3000E, nu mai mult si nu prea stiu catre ce sa ma indrept,benzina ori diesel de asemenea nici ce marca nu sunt sigur, ma gandeam la ceva opel astra, skoda 1 ori poate wv golf 4.mentionez ca voi rula cu ea mai mult in afara orasului, deplasari saptamanale in provincie, aprox 200km. orice alta idee, parere este binevenita, multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La drumuri in afara localitatii, recomand si eu masina pe benzina. E mai comoda la condus, raspunde mai frumos la acceleratie.
Nu cumpara Octavia/Leon/A3/Golf pe benzina, cele mai populare motoare sunt 1.4 16V si 1.6 16V, niste porcarii.
Recomand Astra G 1.6, 8V sau 16V.
Ideal ar fi Renault Megane II 1.6 16V sau chiar 1.8 16V, dar au preturi destul de mari, vezi ce gasesti in bugetul tau.

3 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Criteriile de selectie sunt urmatoarele:
- benzina = motor simplu, chiar daca se defecteaza se rezolva mult mai usor, consum mai mare de combustibil, mai silentios, cuplu mai mic.
- diesel: motor mai complicat implica injectoare, turbina care pot creea probleme (depinde de noroc, stil condus..etc), durata de viata mai mare (sari lejer de 500 mii km ajungi pe la 1milion), consum mai mic de combustibil, cuplu mai mare, mai zgomotoaza (nu de speriat, mie unu imi place zgomotul de diesel.

Acum e alegerea ta...Si eu caut o masina la vreo 3500 - 4000E si m-as orienta la diesel

| IonutzMariusz a răspuns:

Eu aș cumpăra mașină cu motor pe benzină deoarece e motorul pe benzină e mai silențios din orice punct de vedere decât motorul pe motorină, la motoarele pe motorină mai ales SH trebuie folosită motorină mai de calitate și aici vorbim de motorină cu 6, 2Lei/litru sau un aditiv de motorină și ulei care costă cam 300-400 lei deoarece alimentarea cu motorină de calitate slabă și mersul sub turat duce la înfundarea injectoarelor cu pilitură de fier de la pompa de înaltă presiune, turbina se poate strica oricând mai ales la mașinile SH, pornirea greoaie iarna la mașinile cu motor neîngrijit.
La motoare pe benzină ai un motor mai silențios, ai un consum mai mare cu 1-2 litri, nu e necesar alimentarea cu benzină cu 6, 2 litri, pornirea bună chiar și la mașinile cu motor neîngrijit, schimbarea bujiilor la un interval regulat de timp, mersul sub turat nu dăunează. La benzină plaja de turații ajunge chiar și până la 9000RPM.
Cumpără numai după autovit, sau direct de la un parc auto, evită site-urile OLX unde orice ciungar poate pune anunț cu rabla lui pe autovit se plătește o taxăwinking

| Corneliu_Silisteanu_1982 explică (pentru IonutzMariusz):

Multumesc frumos pentru raspuns, intre timp am mai cerut pareri si de la cunoscuti care m-au indrumat tot catre benzina care pare a fi cea mai buna varianta, multa sanatate!