| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! Prietenul meu este șofer de tir în Germania și am mers doua săptămâni la el în concediu dar nu are cazare și sta doar în tir. Am stat doua săptămâni doar în tir cu el și după m-am întors în România ca am un job aici. Nu știu ce sa fac ca să fiu împreună cu el eu m-am gândit sa fac și eu scoala de soferi C și E pentru camion și sa lucrez în echipaj alături de el dar problema e ca nu ar avea răbdare sa ma aștepte sa fac scoala pana nu sta el în tara ca el vrea sa stau lângă el acolo pe tir chiar dacă nu muncesc. El crede ca o sa se destrame relația cât timp fac scoala în România și el este acolo și mi-a zis ca doar cât sta el în tara pot face scoala pentru camion dar asta peste un an doi mi-a zis. Nu știu ce sa fac îl iubesc și îmi place mult de el dar nu prea suport ideea sa stau asa degeaba sa nu câștig niciun ban și sa fiu întreținută de el pana voi lucra și eu pe camion, eu sunt obișnuită cu munca și sa am banul meu și asa mi se pare corect. Dar totuși nu as vrea sa-l pierd, voi ce ma sfătuiți sa fac? Ca ma tot gândesc la asta de o perioada de timp.

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cu salariul mai mult decat decent al unui sofer de tir in afara, nu a reusit sa inchirieze nicio cameruta ceva undeva, o anexa cat de mica de incape 1 singur om si tot gasesti undeva la periferie, nu zici nimeni de Belin centru.
Nu prea ai alternative el fiind mereu pe tir plecat si tu in tara
Am cunoscuti care sunt soferi pe "tir" aici in tara au facut in afara o perioada si acum fac in RO...ar fi o alternativa sa te angajezi si tu aici si el sa se intoarca in RO, nu va mai castiga la fel dar veti fi impreuna si punand bani amandoi va puteti muta impreuna aici
O relatie de la distanta este in general sortita esecului!

| Wordofthat999999 explică (pentru Simpatic):

Eu sunt angajata deja în România și el e mai tot timpul plecat în Germania și are curse în Olanda și Belgia.

| Simpatic a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Da,inteleg
insa nu prea poti in situatia asta sa fii si cu el dar sa fii si in alta tara, diferita de unde lucreaza el
eu consider ca daca are ganduri de viitor cu tine sa se dea el dupa tine adica sa vina sa lucreze ceva aici in tara, nu sa te tarasca pe tine pe TIR acolo!
exista oportunitati de a face bani si in Romania!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă el nu are încredere în tine și în relație nici câteva luni că tu sa faci școala de șoferi atunci care mai e sensul efortului tau de a face asta pentru el?

| Liviu a răspuns:

Cred ca nu stii la ce te inhami. Asa m-am aruncat si eu cu capu inainte. In iulie pe 20 incepusem categoria D, apoi a urmat C, CE, sala traseu la fiecare in parte, ore platite, eliberari permis, ca duratie am inceput in iulie 20, si am terminat in ianuarie pe 29, apoi a urmat 2 atestate, unu de marfa unu de autobuz, si efectiv am picat o singura data traseu la camion,in rest din prima tot, sala, traseu, atestate, tot din prima, si am ridicat saptamana trecuta atestatu si cartela tahografica. Deci dureaza foarte mult, mai ales daca mai si pici, e jale.Cred ca undeva la 8000 9000 te duce C+CE, pe mine m-a dus in 15.000 ( 150 mil vechi) cu tot cu gps, atestate platite, ore tot tot tot. Daca crezi ca e de tine, bagate.Insa fii cu bagare de seama de costurile enorme pentru tara noastra unde salariu e 500 de euro(aproape)

| KovacsB a răspuns:

Pare un tip foarte zgarcit si egoist.
Ar fi putut sa inchirieze o camera la un hotel, nu sunt asa de scumpe, sa mergeti la restaurant.
Acum vrea sa economiseasca si aia 30 de euro pe care ii dadea de 3 ori pe saptamana la fetite.
Ocupa-te de viitorul tau, tiristii sunt o rasa mai aparte.

| Korkodeln a răspuns:

Pe unde opresc soferii de tir sunt camere de inchiriat cu ca. 35-40EUR pe noapte, daca DOUA saptamani nu a inchiriat nimic, poti fi sigura ca-i pasa mai mult de bani decat de tine. Eu zic sa te mai gandesti ce vrei de la relatia asta.