| Dcineva a întrebat:

Salut, recent acum aproape 2 saptamani mi-am cumparat o bicicleta MTB rockrider 520S cu frane pe discuri, dupa cateva zile discul de pe fata a inceput sa scoata un scartait ingrozitor la franarea pe fata, aceasta fiind cea folosita mai des, de ce? Sau ce ii pot face?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Eu am frane hidraulice la bicicleta tot pe disc si imi tremura roata pentru ca nu era centrat discul. Scartaitul poate sa fie si de la uzura discului sau placutelor de frana (saboti sau ce are el pe acolo). Eu nu stiu foarte bine mecanica bicicletelor dar am avut o problema asemanatoare si mi-am reglat singur discul si a mers. Deci ideea este ca se poate regla happy si trebuie reglat si centrat.

4 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Mai ai garantie la ea? daca da, ar fi bine sa o duci in garantie.
Daca nu, trebuie sa te duci la cineva care se pricepe la biciclete, ori trebuie reglata, ori trebuie schimbat.
Succes!

| raMLesS a răspuns (pentru Evolution):

Ce sa-i reglezi?

| Evolution a răspuns (pentru raMLesS):

Eu am frane hidraulice la bicicleta tot pe disc si imi tremura roata pentru ca nu era centrat discul. Scartaitul poate sa fie si de la uzura discului sau placutelor de frana (saboti sau ce are el pe acolo). Eu nu stiu foarte bine mecanica bicicletelor dar am avut o problema asemanatoare si mi-am reglat singur discul si a mers. Deci ideea este ca se poate regla happy si trebuie reglat si centrat.

| Vasilea123 a răspuns:

Trebuie doar reglata cred