| IonutSxz a întrebat:

Salut! Recent am cumparat o baterie de cateva luni si am doar 50 % viata din cauza amplificatorului
Ce sa fac sa scap de problema asta? Sa pun un condensator mai mare?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Baterie pentru ce?

| IonutSxz explică (pentru darrio2007):

Pentru sistem audio, dar e pusa la masina nu rezerva

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Statiile de amplificare nu sunt consumatori atat de mari pe cat se crede. Daca nu ai 1000W RMS, atunci n-ai de ce sa iti faci probleme. Bateria a fost proasta din fabrica (mai ales daca e Rombat sau altceva de 300 de lei).
Alternatoarele au puteri de peste 100 de amperi, ceea ce inseamna 1200-2000W. Electricitatea din masina este asigurata de alternator, cel putin cand merge motorul. Bateria are rol de stabilizare si de a asigura curent de pornire/de parcare.
Condensatorii pe un pachet de amplificator + subwoofer sub 4000 de lei sunt doar vrajeala. N-ai nevoie de stabilizare pentru varfuri de 300-400W.

| IonutSxz explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai am o statie de 700 rms pe 4 ohm
Am ascultat si cu motorul oprit muzica si un condensator bull de 1 farad la 150 lei?
Bateria este la 400 lei de 74 ah

| IonutSxz explică (pentru IonutSxz):

Daca imi iau un condensator macar la 350 de lei, m o ajuta? chiar daca sunt ei vrajeala

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IonutSxz):

N-ai nevoie de condensator. E bateria de proasta calitate, de aia iti iese 50% la test.
Si eu am dat 400 de lei pe Caranda Suprema, 80Ah cu 800A (EN). Astea-s baterii ieftine, care se schimba la 3 ani, mai mult nu duc.