| EvilDuckX a întrebat:

Salut, recent am promovat examenul auto si doresc să-mi achiziționez propria mașină din banii mei(bugetul de 1000 de euro), am văzut pe internet niste modele de prin 2000-2002 care mi-au atras atenția. Este vorba de Golf IV si Audi A3, as dori sa știu mai multe despre acestea de la proprietari sau foști proprietari, cat de scumpe sunt piesele, întreținerea cat de bune sunt mașinile etc.
Mulțumesc anticipat, o zi buna in continuare

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Golf 4 e vechitura de lasat in trecut, audi 3 mananca ulei. Vezi ca motorina va fi interzisa curand. Cauta un renault clio, mai buna masina decat golfana si audia

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar vrei un Audi de 1000 euro?

| EvilDuckX explică (pentru suntserios):

Atât îmi permit acum, nu neapărat un Audi, am spus ca Audi si Golf IV mi-au atras atenția si am citit câte ceva și par bunicele, daca ai alt model de mașină cu prețul de 1000 de euro si cu o întreținere relativ ușoară, ascult

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Practic A3 si Golf 4, mecanic vorbind sunt aceeasi masina. Aceasi platforma, aceeasi suspensie, aceleasi motoare, acelasi grup VAG. Nu cred ca cu 1000 euro iti permiti sa iti cumperi unul in stare decenta. Eventual un golf 4 1.4 MPI dar acela are motor chinuit pentru asemenea caroserie si cam toate benzinarele de la VW la varsta asta incep sa consume ulei. Cele 1.9 sigur au deja 400. 000km sau mai mult.
Personal in bugetul tau as lua un Opel Corsa C sau Renault Clio 1.2 benzina. Masini ieftine de cumparat, ieftin de intretinut si fiabile fiindca nu prea are ce sa se strice fiind simple.