| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Care credeti ca ar fi cea mai buna masina pentru un incepator? Sa fie costuri mici de intretinere si masina sa coste pana in 2000 de euro (fara dacie).

Si mai incolo peste câțiva ani as vrea sa achizitionez un audi a4 b8 break si sa ii fac stage 1, cam ce salariu ar trebui sa ai pentru audi si cam cat m-ar costa intretinerea?

Mulțumesc!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O Dacie mica sau foarte mica, care sa nu consume mult petrol si sa fie ieftina la reparat, fiindca in primii 2-3 ani pana inveti sa sofezi, cu siguranta o vei lovii.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu cred ca o voi lovii deoarece sunt atent si de multe ori prin trafic ii mai spun eu lui maică mea sa stea ca loveste bordura, trec pietonii sau cand sa treaca pe cealalta banda ii mai spun sa stea pentru ca vin masinile, etc

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

"acum 2 ore | Anonim304 explică (pentru Violleta2022):
Nu cred ca o voi lovii deoarece sunt atent"

nu trebuie sa crezi, trebuie...
SA FI SIGUR CA O ***VEI*** LOVI/ZGARIA
asta e o axioma ABSOLUTA, pe care am auzit-o din multe, MULTE surse

deci, "ideal pentru un incepator" e cea mai ieftina dacie prapadita
SI asigurare casco

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai mostenit indemanarea maica-tii atunci si tu vei lovii bordura si o vei lovii.
Este inevitabil pentru un incepator, in zielel noastre sa nu faca accident in primii ani de osferie, pana invata, mai ales ca sunt mii de incepatori pe sosele care nu acorda prioritate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil contrar gusturilor tale, Opel Astra H are piese ieftine, caroserie solida si motoare rezistente.
Dar daca visul tau este A4, ai putea sa incepi cu un b5 TDI. Poti avea norocul sa nu se strice. Dar daca ai "norocul" sa se strice, e destul de ciufuta masina in ceea ce priveste service-ul, te costa foarte mult sa schimbi consumabilele, datorita constructiei sale. La fel e si b8, foarte putine au schimbat de-a lungul timpului.
Insa eu sustin ideea de a-ti cumpara din prima fix ce masina iti doresti, altfel o conduci cu scarba si ti se pare un cosmar fiecare defectiune, oricat de mica ar fi. Cand e masina ta preferata, o repari cu drag.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Un opel astra H ar fi bun, dar are cam multi km.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te uiti la kilometri, iti ceri teapa laughing
Nu ai cum sa gasesti masina din 2005, fara 250. 000km.
Iar dintre astea cu 250. 000km, alea aduse din Germania au real in jur de 400.000

| ReddY25 a răspuns:

Eu as merge pe: Audi A3, VW Golf 4 sau 5, Opel Astra, Skoda Fabia, Mazda 2, Opel Corsa, Seat etc

| anonim_4396 explică (pentru ReddY25):

Multumesc pentru raspunsuri, sincer m-am gandit la un seat ibiza sau skoda fabia